Amerikas Savienotās Valstis

Informācija par Amerikas Savienotajām Valstīm

[frame u=”8″ align=”right”]http://airtour.lv/wp-content/uploads/asv-586x266.jpg[/frame]

Kad braukt?

Pateicoties ASV milzīgajai teritorijai valstī ir vērojamas krasas temperatūras un nokrišņu svārstības. No visaugstākajiem punktiem subarktiskajā zonā līdz tropu zonai valsts dienvidos temperatūras starpība var sasniegt 30 grādus un vairāk.

ASV centrālajos reģionos ir kontinentāls klimats, apstākļi tur ir ļoti smagi. Tā Ziemeļdakotas Lielajos līdzenumos vasarā reģistrētā temperatūra sasniedza 49° C, bet ziemā tā nokrita līdz -51° C.

Iekšzemes zemienes, kuras neaizsargā augstienes, tiek pakļautas nepārtrauktai mainīgai iedarbībai, to ietekmē gan siltās dienvidu gaisa plūsmas no Golfa straumes puses, gan arī griezīgie ziemeļu vēji no Arktikas. Dažkārt, kad šīs gaisa masas saskaras, laika apstākļi strauji pasliktinās. Tad šie apgabali atrodas nekontrolējamas stihijas varā – brāzmaini vēji, spēcīgs lietus un krusa, tornado un putekļu vētras.

Kalnainajos rietumu štatos vasarās priecē siltums, lai gan ziemās kalnu nogāzes sedz sniegs. Arizonas un Ņūmeksikas ieleju tuksneša apgabalos vasarās ir karsts un sauss, bet ziemas ir ļoti aukstas.

[frame u=”3″ align=”left”]http://airtour.lv/wp-content/uploads/varaviksne-201x91.jpg[/frame]Mērenākās zonas robežojas ar piekrastes zonām, ko visā garumā no asajiem kontinentālajiem vējiem austrumos aizsargā Apalaču kalnu grēda un rietumos – Klusā okeāna Piekrastes kalnu grēda. Siltā Golfa straume, kura sākas Meksikas līci, un tad virzās pāri Atlantijas okeānam uz ziemeļaustrumiem, nes siltumu, mitrumu un vitalitāti Floridai un citiem štatiem, kas atrodas pie jūras līča.

Klusā okeāna piekrastē visu gadu ir mērena temperatūra, kaut gan tālāk uz ziemeļiem atrodas vismitrākais reģions Amerikā. Kaskādes kalni kalpo kā sava veida klimata robeža: to ziedošajās rietumu nogāzēs nolīst 20 reizes vairāk nokrišņu nekā putekļainajos līdzenumos, kas atrodas uz austrumiem.

[c_6 first=”true”]

Ko apskatīt?

Lai gan ASV pilsētas ar savām identiskām alejām un ielām šķiet diezgan vienveidīgas, tomēr Amerikas vidiene pārsteidz ar savu kultūras daudzveidību. [frame u=”3″ align=”right”]http://airtour.lv/wp-content/uploads/numurzime-201x91.jpg[/frame] Amerikāņi arī atšķirīgi izsaka savu piederību noteiktam reģionam: viņi nelaidīs garām iespēju izrotāt ar sava štata devīzi pat sava auto numurzīmi.

Jaunanglija (Mena, Ņūhempšīra, Vermonta, Masačūseta, Konektikuta un Rodas sala)

Jaunanglija – neliela teritorija, bet ar nozīmīgu lomu Amerikā valsts politiskajā un kultūras dzīvē. Piemēram, pilsētas sanāksmes, kas kādreiz tika rīkotas , lai sadzirdētu “tautas balsi” kļuva par Amerikas tautas demokrātiskās sistēmas pārvaldes prototipu.

Daudzi no pirmajiem ieceļotājiem, kuri ieradās no Anglijas, bija protestanti, viņi meklēja reliģisko brīvību. Turklāt šajā reģionā radās arī anti-koloniālā kustība ar savu slaveno “Bostonas tējas dzeršanu”, kas vēlāk noveda līdz neatkarības karam.[frame u=”6″ align=”right”]http://airtour.lv/wp-content/uploads/bostona-432x196.jpg[/frame]

Šodien, Jaunanglijas tradicionālās vaļu zvejas un apstrādes rūpniecības vietā nākušas augstās tehnoloģijas. Bet aizgājušo laiku atmiņas tiek rūpīgi glabātas arī šodien, tās ir jūtamas visur – neatkārtojamā Bostonas akcentā, koloniālā stila ēkās un baltām smailēm rotātajās baznīcās. Šis reģions ir populārs tūristu vidū, slavens ar tās piekrastes skaistumu, ko izrobo līči un smilšu pludmales, kas ieskauj Keip- Kodas (Cape Cod) pussalu. Bet Vērmontas Zaļajos kalnos, kā senos laikos, ir sastopami aļņi un melnie lāči.

Atlantijas okeāna ziemeļaustrumu piekraste (Ņujorka, Ņūdžersija, Pensilvānija, Delavēra un Merilenda).

Ziemeļaustrumu reģionā ir notikuši daudzi svarīgi notikumi ASV vēsturē un tajā noritējusi dinamiska ekonomiska darbība. Tieši šeit Ellis salā izauga Ņujorka – imigrantu ieceļošanas vieta; tieši šeit Ziemeļaustrumos, radās vieta, kurp steidzās pārceļotāji no Eiropas. Šodien Atlantijas ziemeļaustrumu piekrastē uz 1 kv km ir 8 reizes vairāk cilvēku nekā Rietumos.

[frame u=”3″ align=”left”]http://airtour.lv/wp-content/uploads/kapas-ny-201x91.jpg[/frame]Cilvēks apguva un izmainīja šo Amerikas ainavas daļu, varbūt pat vairāk nekā jebkuru citu, bet joprojām daba šeit pārsteidz ar savu neskarto skaistumu, kas neskatoties ne uz ko ir saglabājies. Izrobota piekrastes līnija, kuru ieskauj smilšu kāpas. Šeit izveidoti daudzi pludmales kūrorti, kur kūsā dzīve.

Atlantijas piekrastes zemieņu līdzenumos atradusies vieta arī lielām pilsētām un lauksaimniecības saimniecībām. Tālāk kontinenta iekšzemē līdzenumi atduras pret Katskila kalnu atzaru – no Ņujorkas puses un Alegana kalniem no Pensilvānijas puses. Šīs kalnu grēdas pāriet Apalaču kalnu grēdā, kas stiepjas kā viendabīgs masīvs gar austrumu krastu no ziemeļiem uz dienvidiem.

Ne mazāk iespaidīgas ir vietējās upes. Piemēram, varenais Niagāras ūdenskritums, tas apbur ar savu mežonīgo spēku, kaut arī paspējis apaugt ar plašu tūrisma infrastruktūru.

Vidējie Rietumi (Ohaio, Mičigana, Indiana, Viskonsina, Illinoisa, Minnesota, Aijova, daļa no Misūri, Ziemeļdakota, Dienviddakota, Nebraska, Kanzasa un austrumu Kolorado)

Plašie ziemeļaustrumu līdzenumi Amerikas vidienē, kur atrodas fermeru saimniecības un kviešu lauki, jau sen tiek uzskatīta par valsts maizes klēti. Auglīga augsne un skaistas ainavas, kas daudzviet saglabājušas tās pirmatnējo skaistumu, piesaistīja pirmos pārceļotājus.[frame u=”3″ align=”right”]http://airtour.lv/wp-content/uploads/prerija-201x91.jpg[/frame]

Pastāvīga cīņa ar neparasti nelabvēlīgiem laika apstākļiem norūdīja vietējo dabu, padarot to par patiesu klusuma valstību. Tālāk uz rietumiem plešas Lielo līdzenumu prērija, kuru papildina Klinšu kalni.

Rietumi (Kolorādo, Vaiominga, Montana, Jūta, Kalifornija, Nevada, Aidaho, Oregona, Vašingtona)

Kontinenta Rietumu daļu gareniski sadala Klinšu kalni – tie stiepjas no Montanas ziemeļos līdz Ņūmeksikai dienvidos. Tur, starp ledāju baseiniem un Starpkalnu plato līdzenumiem, atrodas Lielais Sālsezers (Jūta), Lielais kanjons (Arizona), un skarbais Mohave tuksnesis (Kalifornija). Tuvu Klusā okeāna piekrastei slejas Sjerra Nevadas kalnu grēda, šķērsojot Kaliforniju no ziemeļiem uz dienvidiem. Reģiona ziemeļrietumu daļā, kur atrodas Klusā okeāna štati Oregona un Vašingtona, paceļas vulkānisko Kaskādes kalnu virsotnes, pietuvojoties Kanādas robežai.[frame u=”6″ align=”right”]http://airtour.lv/wp-content/uploads/losandzelosa-kalni-432x196.jpg[/frame]

Kalifornija ir slavena ar savām ievērojamām pilsētām: Losandželosu un Sanfrancisko, un brīnišķīgu dabas skaistumu. Štata iedzīvotāji, jokdari un sportisti lepojas ar valsts labākajām slēpošanas nogāzēm. Turklāt, tieši Kalifornijā, visā tās daudzveidībā ir augsti attīstīta lauksaimniecība.

Nav šaubu, ka Kalifornijas brīnumjaukie dabas stūrīši kalpo kā atpūtas vieta aktīvās atpūtas cienītājiem.

Dienvidrietumi (Rietumteksasa, Oklahoma, Ņūmeksika, Arizona, Nevada un Kalifornijas iekšējā dienvidu daļa)

Dienvidrietumu tuksnešu ainavām piemīt īpaša pievilcība. Darels Dappa, kas 1867.gadā dibināja Fīniksu, Arizonas lielāko pilsētu, nosauca to šādā vārdā tāpēc, ka viņam likās, ka šajā vietā, tuksneša vidū, it kā no seno civilizāciju pelniem, radusies skaista oāze. Pat šodien šī oāze uzzied pateicoties vienkāršai, bet ļoti uzticamai apūdeņošanas sistēmai, kas celta šeit ilgi pirms eiropiešu ierašanās.

Turklāt šeit saglabājušās čako kultūras indiāņu celtņu drupas (IX gs.), mogoljonu indiāņu noslēpumainie alu mājokļi (XIII gs.). Meksikas pueblo indiāņu apmetnes no saulē apdedzinātiem dubļu ķieģeļiem, aizauguši zelta un sudraba meklētāju ciemi, tas viss ir papildus dažādu kultūru liecības šajā reģionā.

Navaho indiāņi Dienvidrietumu zemes uzskatīja par svētām. Tomēr, tieši šeit viņi tagad uzturas rezervātos, kuri izkaisīti dienvidrietumu štatos.

[frame u=”3″ align=”left”]http://airtour.lv/wp-content/uploads/lielais-kanjons-201x91.jpg[/frame]Pēc miljardu gadu erozijas, dēdēšanas un izskalošanas, kā arī ģeogrāfisko anomāliju rezultātā reģionā ir izveidojušies pārsteidzoši dabas pieminekļi. Velvjveida klinšu milzis Rainbow Bridge patiesi gleznainā Krāsainajā tuksnesī(Painted Desert), sarkanie smilšakmens monolīti Monumentu ielejā, purpursārtais Lielais kanjons, baltu smilšu izklātais Balto smilšu rezervāts (Reserve White Sands) – tas viss priecē acis un atstāj neizdzēšamas atmiņas.

Dienvidi (Virdžīnija, Rietumvirdžīnija, Tenesī, Ziemeļkarolīna, Dienvidkarolīna, Florida, Džordžija, Alabama, Misisipi, Centrālā Teksasa, Arkanzasa, Luiziāna, daļa Misūri un Oklahomas)

Norūdījušies vairākās vēstures peripetijās, kā arī pateicoties klimatam, mūzikas īpatnībām, virtuvei un izloksnei, Dienvidi ieguvši visīpatnējākā ASV reģiona slavu.[frame u=”6″ align=”right”]http://airtour.lv/wp-content/uploads/atlanta-vakara-432x196.jpg[/frame]

Dienvidi – štatu konglomerāts, kuri būtiski atšķiras viens no otra un ar to lepojas. Ārišķīgā labklājība tādās pilsētās kā Čarlstona un Atlanta, krasi izceļas uz Misisipi baraku pilsētu un Rietumvirdžīnijas autostāvvietu ar dzīvojamajiem auto vagoniņiem bālā fona. Šajā milzīgajā reģionā atrodas Ozark (Misūri) plato, Zilā kalnu grēda (Blue Ridge (Virginia)) un Lielo Dūmakaino kalnu (Great Smoky Mountains (Tenesī)), kā arī auglīgā “kokvilnas josla”, kura stiepjas pāri iekšējiem līdzenumiem.

[frame u=”3″ align=”right”]http://airtour.lv/wp-content/uploads/aligators-201x91.jpg[/frame]Gar austrumu krasta zemienēm izkaisītas daudz saliņas, kuras regulāri posta viesuļvētras. Trauslā Evergleidas parka (Florida) ekosistēma kalpo kā patvērums aligatoriem un lamantīniem. Starp citiem dabas brīnumiem Dienvidos vēl ir interesanti mangrovju purvi un senie ozoli ar bārdainajām sūnām Luiziānas upes deltā.

Aļaska un Havaju salas

[frame u=”3″ align=”left”]http://airtour.lv/wp-content/uploads/makinlija-kalns-201x91.jpg[/frame]Kā papildu rota ASV krāšņajai ģeogrāfiskajai paletei kalpo Aļaskas ledus kalni, kur atrodas Amerikas augstākā virsotne Makinlija (McKinley) kalns.

Nemaz nerunājot par Havaju salām, tūristu paradīzi, kas izveidojusies uz tropisko veģetāciju apaugušajiem vulkāniskajiem milzeņiem, kurus ieskauj pludmales, kas dažviet pārklātas ar melnajām smiltīm..[frame u=”6″ align=”right”]http://airtour.lv/wp-content/uploads/havajas-432x196.jpg[/frame]

Gina Teague, ASV. Dzīve. Tradīcijas. Kultūra / Astrel, 2005

[/c_6]

[c_6 last=”true”]

Kas notiek?

Kaut arī lielākā daļa svētku visai Amerikai ir kopīgi, tomēr katrā štatā tos atzīmē saskaņā ar savām tradīcijām.

Tiek ievērots nosacījums, ka brīvdiena tiek pārcelta uz darba dienu, ja svētku diena iekrīt brīvdienā. Šajās dienās tiek slēgtas bankas, skolas, valsts iestādes un privātie uzņēmumi, transports darbojas pēc saīsināta saraksta.

[frame u=”3″ align=”right”]http://airtour.lv/wp-content/uploads/pateicibas-diena-201x91.jpg[/frame]Daži svētki raksturīgi tieši Amerikai (piemēram Pateicības diena), citus svētkus ieviesa imigranti (kā Sv. Patrika diena), bet visi svētki tiek svinēti ar lielu entuziasmu.

Amerikāņi dievina košus gājienus, svētku noskaņu, bārbekju un jautras dziesmas. Ielu gājienos, bieži kopā ar koši ģērbtu bundzinieču komandu, izpaužas amerikāņiem raksturīgais patriotisms, individuālisms, konkurence un komandas gars.

Kopienas atzīmē svētkus ikvienā nozīmīgā gadījumā, katrā etniskā grupā ir savi svētki ar nacionālajiem ēdieniem un dejām.

1.janvāris Jaunais gads

Janvāra trešā pirmdiena Martina Lutera Kinga piemiņas diena

14.februāris Sv. Valentīna diena

Neviens nezina, kas tieši bija Sv. Valentīns, bet ir zināms, ka pirmo apsveikumu nosūtīja amerikāniete Estere Houland. Tagad apsveikuma sūtījumu skaits ASV šajos svētku pārsniedz apsveikumu skaitu Ziemassvētkos.

Februāra trešā pirmdiena Prezidenta inaugurācijas diena

17.marts Sv.Patrika diena

Neatkarīgi no izcelsmes visi amerikāņi šajā dienā tērpjas zaļās drēbēs un jūtas kā īrieši.

Lieldienas (datums mainās)

Maija ceturtā pirmdiena Piemiņas diena

4. jūlijs Neatkarības diena[frame u=”6″ align=”right”]http://airtour.lv/wp-content/uploads/asv-neatkaribas-diena-432x196.jpg[/frame]

Nozīmīgākie amerikāņu svētki, šai dienā atzīmē Neatkarības deklarācijas parakstīšanas gadadienu (1776). Visa nācija tērpjas nacionālā karoga krāsās, rīko piknikus ar dziesmām, dejām un uguņošanu. Galvenie ēdieni šajā dienā ir hamburgeri, hot-dogi, popkorns un ābolu pīrāgs.

Septembra pirmā pirmdiena Darba diena

Oktobra otrā pirmdiena Kolumba diena

31. oktobris Visu svēto diena / Helovīns

Seni elku pielūdzēju vasaras noslēguma svētki. Tā nav nacionāla svētku diena, bet tomēr tiek plaši svinēta ar maskām, lellēm un ziedojumiem mirušo gariem.

11.novembris Veterānu diena

Novembra pēdējā ceturtdiena Pateicības diena

Savā veidā unikāli Ziemeļamerikas svētki, attiecas uz Mežonīgo rietumu iekarošanas laiku, kad pirmie ieceļotāji pateicās debesīm par ražu bez kuras viņi nebūtu izdzīvojuši. Visa ģimene pulcējas pie svētku galda un bauda tradicionālo ēdienu – tītaru ar piedevām un dzērveņu mērci, batātes jeb saldos kartupeļus un ķirbju pīrāgu.

25.decembris Ziemassvētki

Neatkarīgi no izcelšanās, rases un reliģiskās pārliecības, amerikāņi vienmēr ciena savu tautiešu citu tautību tradīcijas.

Tā decembrī, ebreji svin Hanuku, astoņu dienu Gaismekļu svētkus, bet daudzi afroamerikāņi svin Kvanzu (no 26. decembra līdz 1. janvārim), meditācijas un pateicības svētkus. Musulmaņu kopienas locekļi Ramadāna laikā pa dienu badojas, krievu un grieķu pareizticīgie par saviem galvenajiem svētkiem uzskata Lieldienas. Ebrejiem galvenie reliģiskie svētki notiek septembrī – Roš-Hašana (ebreju Jaunais gads), un Jom Kippur (Izpirkšanas diena).

Meksikas Neatkarības dienu (5. maijs) plaši atzīmē šīs zemes ieceļotāji. Lielākajās pilsētās notiek svētku gājieni. Ķīniešu Jaunais gads – iecienītākie svētki visās valsts Čainataunās.

Jaunorleānas franču kvartālosMardi Gras laikā noris koši karnevāli un mielasti (otrdienās pirms Lielā gavēņa sākuma, parasti februāra beigās vai marta sākumā).

Ņujorkā un Sanfrancisko katru gadu notiek Prieka un lepnuma parādes, krāsaini masveida ielu gājieni.

Gina Teague, ASV. Dzīve. Tradīcijas. Kultūra / Astrel, 2005

Ko atvest?

Iepirkšanās – iecienītākā ASV iedzīvotāju nodarbošanās, arī ārvalstu tūristi ar prieku pievienojas šim hobijam, jo daudzas preces tur var iegādāties daudz lētāk nekā Eiropā, īpaši izpārdošanas laikā.

Amerikāņu viskijs, moderni džinsi, bērnu apģērbi, izsmalcināti dvieļi un gultas veļa ir ārzemnieku visiecienītākās preces. Ja zināsiet kur un ko meklēt, Jūs varēsiet veikt daudzus veiksmīgus pirkumus.

Lielie veikali ar pievilcīgām cenām atrodas priekšpilsētās..

Vairumā ASV pilsētās ir lieli veikali, kas atrodas pilsētas centrā, bet lielie iepirkšanās centri un atlaižu veikali atrodas dzīvojamos rajonos. Vispievilcīgākās cenas var būt vairāku kilometru attālumā no pilsētas robežas – to apmeklējumam nepieciešama automašīna.

Lielie universālveikali piedāvā augstas kvalitātes un jaunākās modes preces..

Šajās vietās Jūs atradīsiet plašu zīmolu veikalu izvēli, kas piedāvā modernus apģērbus, preces mājai un ceļojumiem, elektroniku un rotaslietas. Taču meklēt šeit preces ar atlaidēm un nocenotas preces būs tikai lieka laika tērēšana. Izņēmums ir sezonas izpārdošanas, kas notiek diezgan bieži, un tad Jūs varat iegādāties kvalitatīvas lietas par ļoti pievilcīgu cenu.

[frame u=”3″ align=”right”]http://airtour.lv/wp-content/uploads/bloomingdales-201x91.jpg[/frame]Jūlijā un augustā ir vasaras izpārdošana, novembrī uz Pateicības dienu un pirms Ziemassvētkiem notiek gada lielākās izpārdošanas. No 26. decembra līdz janvāra vidum noris pēc Ziemassvētku izpārdošana. Februāra lielā izpārdošana noslēdz ziemas sezonu. Papildus tam dažreiz notiek reklāmas akcijas un tā saucamās “veikalu plauktu iztīrīšanas” akcijas.

Universālveikali parasti ir daļa no lielo veikalu tīkla – tas nozīmē, ka tos var atrast visās lielākajās Amerikas pilsētās. Parasti pilsētas centrā ir liels veikals, bet piepilsētās izvietotas tā filiāles. Dažas no populārākajām lielveikalu ķēdēm: Lord & Taylor, Hecht’s, Strawbridge’s, Kaufman’s, Filene’s, Macy’s, Bloomingdale’s, Burdine’s, Lazarus, Rich’s, Nordstrom’s, Saks, Dayton-Hudson’s, Marshall’s and Bergdorf-Goodman./p>

Iepirkšanās centri piedāvā labas cenas.

Sears un JCPenny – divas lielākās nacionālās lielveikalu ķēdes, kurām veikali atrodas visā valstī. Tie atgādina universālveikalus, bet preču kvalitāte ir zemāka, šeit Jūs neatradīsiet super-modernus plaši pazīstamu zīmolu izstrādājumus.

Tā vietā šie veikali piedāvā kvalitatīvas preces par pieņemamām cenām. Īpaši plašs ir bērnu preču, sadzīves ierīču un mājsaimniecības preču piedāvājums. Sears piedāvā plašu dārzā preču un instrumentu izvēli.

Atlaižu centri tirgo lētāk.

[frame u=”3″ align=”right”]http://airtour.lv/wp-content/uploads/walmart-201x91.jpg[/frame]Atlaižu veikali piedāvā gan labas kvalitātes preces par pievilcīgām cenām, gan arī nocenotas preces par cenām, kas ir zem vidējām.

Ja Jums nav svarīgs ražotāja zīmols vai augstas kvalitātes preces, Jūs varat rēķināties ar izdevīgu pirkumu par ļoti zemu cenu. Dažas atlaižu veikalu ķēdes darbojas visā ASV: K-Mart, Walmart, Target un Caldor.

Outlet Malls – zemo cenu cienītāju paradīze.

Outlet-veikali, vai rūpnīcu autleti pārdod kvalitatīvas pazīstamu zīmolu preces ar atlaidēm, parasti ar nelieliem defektiem, vai iepriekšējā gada un kārtējās kolekcijas atlikumus. Šeit nav sezonas izpārdošanas, jo šie veikali pastāvīgi tirgo ar 20-40% atlaidi no lielveikalu cenas.

Tāpēc pirkums sezonas izpārdošanas laikā labā lielveikalā var būt vēl interesantāks kā autlet veikalos. Citā laikā pirkumi autlet veikalos noteikti būs izdevīgāki. Lielos autlet centrus ar simtiem atlaižu veikaliem un tādiem zīmoliem kā Levi’s, Ralph Lauren, Timberland, un Pioneer var atrast lielākajā štatu daļā, un ļoti bieži šeit būsiet patīkami pārsteigti par cenām.

Nodokļi štatos un vietējie nodokļi var Jūs samulsināt.

ASV nav pievienotās vērtības nodokli (PVN), kā tas ir daudzās valstīs visā pasaulē, bet lielākajā štatu daļā un dažās pilsētās tiek pielietots tirdzniecības nodoklis. Štata nodoklis parasti ir no 4% līdz 8%, dažās pilsētās pievieno vēl 2%. Piemēram, ja jūs pērkat kaut ko par 1 dolāru rēķins var sastādīt 1,08$.

Dažos štatos netiek piemērots pārdošanas nodoklis apģērbam un pārtikas precēm, bet, ja jūs veicat lielāku pirkumu, piemēram, automašīnu vai motociklu, noteikti norādiet, ka to ir paredzēts eksportēt no valsts, un tad, ļoti iespējams, tirdzniecības nodoklis arī netiks piemērots.

Esiet uzmanīgi ar izmēriem un elektroniku.

ASV izmēri tiek mērīti collās. Izmēru tabulas palīdzēs Jums to pārveidot uz Eiropas metrisko sistēmu.

Ja Jūs ASV pērkat kādu elektroiekārtu vai elektronisko ierīci, atcerieties, ka tie ir paredzēti 110V un 60Hz. Pārliecinieties, ka pirkumu būs iespējams lietot Jūsu zemē, jo lielākā daļa amerikāņu televizori, video atskaņotāji un mobilie tālruņi ir paredzēti citiem standartiem, un tos nevar izmantot ārvalstīs.

[/c_6]

[divider]

      Apskati arī ceļojumus uz ASV, kurus šobrīd piedāvajam! Ja kas, droši dod ziņu!   [button link=”http://airtour.lv/kontakti” priority=”primary” size=”medium”]Sazināties ar mums[/button]

[divider]

Vispārīga informācija par ASV

Oficiālais nosaukums – – Amerikas Savienotās Valstis (NATO dalībvalsts, Lielā septiņnieka, Lielā astoņnieka, OECD un ANO Drošības Padomes dalībvalsts). Galvaspilsēta – Vašingtona, Kolumbijas apgabals.

Lielākās pilsētās (pēc iedzīvotāju skaita): Ņujorka, Losandželosa, Čikāga, Hjūstona un Filadelfija.

[frame u=”3″ align=”right”]http://airtour.lv/wp-content/images/asv-karogs.jpg[/frame]Platība: 9 518 330 kv km, tai skaitā 48 vienotās teritorijas štati, attālie Havaju un Aļaskas štati, kā arī īpašie apgabali. Šeit ir iekļautas arī dažādas teritorijas, tai skaitā atkarīgās, ieskaitot Amerikāņu Samoa, Ziemeļu Marianas salas, Palau, Guamu, Puertoriko un ASV Virdžīnu salas.

Iedzīvotāji: 290 miljoni cilvēku.
Etniskās grupas: baltie un jaukta tipa – 68,5%, afroamerikāņi – 13% spāniski runājošie – 13%, aziāti 4%, indiāņi un Aļaskas eskimosi -1,5%.
Valoda – angļu; daudzos sabiedriskajos un komercpakalpojumu dienestos lieto arī spāņu un ķīniešu.

[c_6 first=”true”][google_map width=”425″ height=”350″ src=”http://maps.google.com/maps?f=q&source=embed&hl=lv&geocode=&q=usa&sll=37.0625,-95.677068&sspn=38.826758,79.013672&ie=UTF8&hq=&hnear=United+States&ll=37.160317,-95.800781&spn=38.793484,79.013672&t=h&z=3″]
[/c_6]

[c_6 last=”true”]Amerikas Savienotās Valstis ziemeļos robežojas ar Kanādu, dienvidos ar Meksiku.

No viena ASV krasta līdz otram ir 4300 km, šīs valsts ģeogrāfiskā daudzveidība ir ļoti iespaidīga. Kalni un auglīgi līdzenumi, plašas pārpurvotas platības, krāšņi lietus meži, tuksneši, ūdenskritumi un ledāju ezeri.

Daudzi ASV vietvārdi atspoguļo valsts vēsturi. Piemēram, abas galvenās austrumu upes Čārlza (tās grīvā atrodas Bostona) un Džeimsa (Virdžīnija), nosauktas par godu britu monarhiem, bet Delaveras upei par savu vārdu jāpateicas lordam-protektoram Delaveram.

Hudzonas upi nosauca par piemiņu jūrniekam, kurš pa tās līkumoto upes gultni sasniedza tagadējā Ņujorkas štata ziemeļu robežas. Daudzi citi nosaukumi (Potomac, Susquehanna uc) ņemti no vietējo cilšu valodām.

[/c_6]

Naudas vienība – USD

Valdība – 50 štatu un Kolumbijas apgabala federālās valdības.
Izpildvaras galva – prezidents. Divpalātu likumdevējs (kongress), sastāv no Senāta un Pārstāvju palātas.

Mediji: Galvenie telekanāli – ABS, CBS, NBS vietējo, kabeļu un satelīta kanālu kopējais skaits – vairāk nekā 1600. FM un AM radio kopējais skaits -10000, vairāk nekā 1500 dienas laikraksti.

Elektroenerģija - 110 volti (60 Hz)
Tālrunis – Valsts kods -1 (izeja 011)

Laika joslas: Amerikas kontinents atrodas četrās laika zonas (neskaitot vēl divus, kas attiecas uz Aļasku un Havaju salām).
Austrumu: GMT mīnus 5 stundas
Centrālais: GMT mīnus 6 stundas
Kalnu: GMT mīnus 7 stundas
Klusā okeāna reģionā: GMT mīnus 8 stundas
Aļaska: GMT mīnus 9 stundas
Havaju salas: GMT mīnus 10 stundas

[divider]

      Apskati arī ceļojumus uz ASV, kurus šobrīd piedāvajam! Ja kas, droši dod ziņu!   [button link=”http://airtour.lv/kontakti” priority=”primary” size=”medium”]Sazināties ar mums[/button]

Go top