Indijas svētki

Indijas svētki 2011. un 2012. gadā

Kā multikultūru un daudzu reliģiju valstī, Indijā raksturīgi ļoti dažādi svētki, kas tiek svinēti atsevišķos reģionos. Lielākā daļa no tiem ir saistīti ar reliģiju, bet tikai trīs ir mūsdienīgi un tos svin visā valstī: Republikas diena, Neatkarības diena un Gandija Jayanti.

Katrā valsts štatā un reģionā, papildus kopīgiem svētkiem, atzīmē arī vietējos svētkus, kurus nosaka valdošā reliģija un nacionālais sastāvs.

Vispopulārākie un krāsainākie svētki, kas raksturīgi gandrīz visai valstij ir hindu Diwali, Ganesh Chaturthi, Holi, Dussehra un musulmaņu Eid ul-Fitr, Eid al-Adha, Mawlid-Nab.

Sikhu svētki Guru Nanak Jayanti, kristiešu Ziemassvētki un Lieldienas, džainiešu Mahavir Jayanti, Paryushan arī tiek atzīmēti valsts daļās, kur dzīvo šo reliģiju pārstāvji.

Jaunais gads

Sestdiena, 2011.gada 1.janvāris
Svētdiena, 2012.gada 1.janvāris

Pongal (Ražas svētki Dienvidindijā)

Piektdiena, 2011.gada 14.janvāris
Sestdiena, 2012.gada 14. janvāris

Vieni no populārākajiem svētkiem Tamil Nadu štatā. Svētkus rīko, lai pateiktos Saulei, Zemei, Ūdenim un vilcējdzīvniekiem par palīdzību labas ražas iegūšanā.

Tradicionālais ēdiens “Pongal” – pienā vārīti rīsi ar palmu cukuru – tiek gatavoti katrā mājā. Svētku vakarā ģimenes pulcējas pie pavarda, kur jaunā māla podā tiek vārīta pongal biezputra, saucot “Pongalo Pongal!” Šie pateicības svētki paredzēti, lai nodrošinātu ģimenes labklājību.

Indijas Republikas diena (India Republic Day)

[frame u=”6″ align=”right”]http://airtour.lv/wp-content/uploads/indijas-republikas-diena-432x196.jpg[/frame]

Trešdiena, 2011.gada 26.janvāris
Ceturtdiena, 2011. gada 26. janvāris

Katru gadu Indijas dienu atzīmē ļoti svinīgi ar gājienu no Indijas vārtiem un valdības ēku kompleksa Rashtrapati Bhavan Jaunajā Deli līdz Sarkanajam Fortam Vecajā Deli.
Salūts no 21 lielgabala, valsts karoga pacelšana un militārā parāde.

Militārie helikopteri apber sapulcējušos cilvēkus ar rožu ziedlapiņām. Katrs štats veido krāsainu procesiju ar sava reģiona dejām un mūziku (ar Indija Republikas dienu ir saistīts liels folkloras festivāls, kas notiek Deli vairākas dienas).

Svētku beigu daļā notiek grezni izrotātu ziloņu procesija, uz kuriem sēž skolēni, kas uzrādījuši vislabākās sekmes, svinības noslēdz militārā gaisa parāde.

Maha Kumbh Festival – Kumbh Mela svētki

2011.gada 14.janvāris, 42 dienas, Hardivara
No 2013.gada 27.janvāra līdz 25.februārim Purna Kumbh Mela – Allahabadā (Prayag). Tiek gaidīti 60 miljoni svētceļotāji; svētku galvenais notikums – rituālā mazgāšanās 2013.gada 10.februārī.

Tiek uzskatīts, ka Kumbh Mela ir viena no planētas daudzskaitlīgākajām svētceļnieku, jogu, askētu un abu dzimumu ticīgo hinduistu pulcēšanās vietām.

Milad-Un-Nabi (Pravieša Muhameda dzimšanas diena)

Otrdiena, 2011.gada 15.februāris
Sestdiena, 2012.gada, 4.februāris

Pravieša Muhameda dzimšanas dienu svin daudzi musulmaņi. Tie ir oficiāli svētki, kad tiek slēgtas skolas un valsts iestādes, kā arī nestrādā daudzi veikali un transports, kas pieder musulmaņiem.

Jāņem vērā, ka sunnīti un šiīti dažādās valstīs šos svētkus atzīmē dažādās dienās.

Milad-Un-Nabi naktī mošejās notiek gari dievkalpojumi, ticīgie izrotā sevi ar zaļām lentītēm, un tiek organizēti plaši gājieni ar zaļiem karogiem, kas bieži vien beidzas ar kopīgu maltīti mošejās. Srinagar pilsētā, Džammu un Kašmiras štatā, kur Hazratbal mošejā glabājas pravieša Muhameda mati, šīs relikvijas tiek izliktas apskatei.

Mahashivratri / Maha Sivaratri (Šivas lielā nakts, Bilvas koka lapu ziedošana dievam Šiva, hinduistu svētki)

Ceturtdiena, 2011.gada 3.marts
Pirmdiena, 2012.gada 20.februāris

Dievs Šiva, kas tiek saukts arī par Mahadeva, ir viena no galvenajām hinduistu trīsvienības dievībām. Uzskata, ka tā mājvieta ir Kailasa kalns Himalajos. Hinduisti tic, ka Shiva Ratri naktī Šiva parādās cilvēkiem visā savā dievišķajā godībā. Svētki tiek atzīmēti pēc hindu kalendāra Phalgun mēnesī četrpadsmitajā dienā (dilstošs mēness). Svētku nosaukums burtiski nozīmē: par godu Šivam iesvētītā nakts.

Šos svētkus Indijā svin ar lielu dedzību un entuziasmu. Rītausmā šivaīti veic mazgāšanās rituālu tuvējā upē un dodas uz templi veikt ziedojumus. Ticīgie ziedo Shivalingamam – galvenajam Dieva simbolam svētās govs pienu, svētā koka Bilva patra lapas, Gangajal (ūdeni no svētās Gangas upes), ziedus un saldumus.

Uzzini vairāk par Mahashivratri tradīcijām.

Šie svētki iezīmē pavasara sākumu.

Holi (Jautri hindu pavasara svētki, kad pieņemts vienam otru nomētāt ar krāsām)

[frame u=”6″ align=”right”]http://airtour.lv/wp-content/uploads/holi-432x196.jpg[/frame]

Sestdiena, 2011.gada 19.marts un svētdiena, 2011.gada 20.marts
Ceturtdiena, 2012.gada 8.marts un piektdiena, 2012.gada 9.marts

Sākotnēji Holi svētki “krāsu svētki,” bija saistīti ar lauksaimnieciskajiem rituāliem par godu pavasarim. Mūsdienās šie visu iemīļotie svētki ļauj hinduistiem nojaukt kastu un sociālos šķēršļus, priecāties visiem kā bērniem, neatkarīgi no statusa, dzimuma un vecuma.

Martā sākas vasaras karstums, un cilvēku uzvedība arī izpaužas kā “paaugstināta temperatūra”. Holi svētku laikā tiek pieļauta neformāla valoda un uzvedība, jūs varat dauzīties, kliegt, lādēties, piemēslot ielas.

Šie ir vismazāk reliģiskie no hindu svētkiem. Ļaudis ir ģērbušies ļoti vienkāršās baltās drēbēs, jo nevar pastaigāt pa ielu, lai Jums neuzlietu iekrāsotu ūdeni vai neuzbērtu pulverveida krāsu.

Arī ārzemnieki nav pasargāti no šādas uzmanības.

Vakarā tiek rīkota uguņošana.

Lieldienas (Lielā piektdiena, Jēzus Kristus krustā sišana)

Piektdiena, 2011.gada 22.aprīlis
Piektdiena, 2012.gad 6. aprīlis

Kristus Augšāmcelšanās svētki

Pirmdiena, 2011.gada 25.aprīlis
Pirmdiena, 2012.gad 9. aprīlis

Mahavir Jayanthi (Mahavira dzimšanas diena, džainistu reliģiskās kopienas nozīmīgākie svētki)

Sestdiena, 2011.gada 16.aprīlis
Ceturtdiena, 2012.gada 5.aprīlis

Mahavira dzimšanas diena vairāk paiet ar lūgšanām nevis ar svinēšanu. Vietās, kur džainisti sastāda ievērojamu iedzīvotāju procentuālo daļu – kā Vecajā Deli un Gudžartas štatā – tiek organizēti mierīgi gājieni, kur bērni tērpti T-kreklos ar attēliem, kuros parādīti dažādi Mahavira dzīves mirkļi. Šī diena tiek uzskatīta par labvēlīgu dažādu jaunu lietu uzsākšanai un savstarpējai saskarsmei.

Džainistu svētki tiecas uz askētismu un atteikšanos no pasaulīgiem labumiem – tas ir kluss pārdomu laiks.

Uzzini vairāk par džainismu .

10 dienas pēc skaļajiem un krāsainajiem hindu svētkiem Diwali seko džainistu Deep Diwali par godu Mahaviras atbrīvošanās no pārdzimšanas ķēdēm. Džainisti iededz sveces un lukturus, lai sakautu tumsu, kas ietinusi pasauli pēc Pasaules gaismas izdzišanas. Šajā laikā ir interesanti apmeklēt Girnar kalnu, netālu no Junagadh pilsētas, kas ļoti skaisti ir izrotāts ar svecēm.

Baisakhi Festival (Pendžabas štata sikhu Jaunais gads)

2011.gada 14.aprīlis
2012.gada 14.aprīlis

Pendžabas štata, kas ir viens no bagātākajiem Indijas štatiem, iedzīvotāji Baisakhi svētkus svin dažādi. Pendžaba ir sikhisma dzimšanas vieta, kas ir viens no hinduisma spilgtākajiem reformatoru virzieniem. Baisakhi noslēdz saspringto lauksaimniecības darbu mēnešus un tiek svinēts pēc pirmās ražas pārdošanas. Vairākos Indijas ziemeļu un austrumu štatos arī Jaunais gads tiek svinēts aprīļa vidū.

Cilvēki ir pateicīgi par Dieva žēlastību, labo ražu un labklājību. Ar pirmajiem saules stariem svinības Pendžabā sākas ar rituālu mazgāšanos ūdenstilpnēs (pilsētās cilvēki mazgājas vannā vai dušā).

Tad cilvēki dodas uz baznīcu vai gurudvary, kur veidojas garas krāšņi ģērbtu cilvēku rindas. Šajā laikā pieņemts nest kā ziedojumu saldumus un vienu desmito daļu no ģimenes gada ienākumiem, kaut gan šo summu nosaka brīvprātīgi. Svētku laikā parasti notiek dažādi gadatirgi (melas). Parasti miegainais ciems pārvēršas, visur notiek aktīva tirdzniecība – liellopi, saldumi un citi svētku gardumi, mājsaimniecības piederumi un keramika.

Uzzini vairāk par Baisakhi svētkiem .

Buddha Purnima/Vesak Day (Gautama Budas dzimšanas, apgaismības un nāves diena)

Vesaka svētku diena tiek aprēķināta pēc Mēness kalendāra, un tā var atšķirties no Teravada skolas budistiem (Šrilanka, Taizeme). Arī Ķīnā izmanto savu pieeju, bet parasti Vesaka dienu atzīmē maijā pilnmēness laikā.

Otrdiena, 2011.gada 17. maijs
Svētdiena, 2012.gada 6. maijs

Indijā Vesaka dienu sauc par Buddha Purnima. Šajā dienā budisti atsakās no gaļas simbolizējot līdzjūtību pret dzīvniekiem. Tiek izrādīta mīlestība pret tuvākajiem un līdzjūtība – izdalot ēdienu un apģērbu trūkumcietējiem. Daļa budistu organizē tīra dzeramā ūdens izdalīšanu.
[frame u=”6″ align=”left”]http://airtour.lv/wp-content/uploads/budda-432x196.jpg[/frame]

Budas dzimšanu (Tathagata) atzīmē Sikimā, Ladakhā, Arunačal Pradešā, Maharaštrā un Bodh Gae (kur 60% iedzīvotāju ir budistu), kā arī citās valsts daļās saskaņā ar indiešu kalendāru. Šajā dienā, budisti ģērbjas tikai baltās drēbēs, sapulcējas pirms saullēkta tempļos un klosteros -vihara, kur noklausās dievkalpojumu – sūtru, kas ir garāks dievkalpojums nekā parasti. Svētku mielastā ir Kheer, salda rīsu putra – par piemiņu tai tasei piena putras, kuru no bada mirstošajam ceļiniekam Gautamam pasniedza ciemata meitene Sujata.

Budisti veic rituālu mazgāšanos, pabaro un apdāvina bhikkhu mūkus, dzied himnas, kas slavē Trīs dārgumus: Budu, Dharmu (viņa mācība) un Sanghu (viņa mācekļi).
Rituāli ziedojumi ir ziedi, sveces, vīraka kociņi – kā ātri skrejošas dzīves simbols. Daudzi pavada visu dienu klausoties stāstus par Budas dzīvi un mācībām, uz mājām aicina mūkus, kuri stāsta par līdzjūtības, mīlestības un tolerances nepieciešamību.

Uzini vairāk par Budas skolu .

Buddha Jayanti svētkus, Budas dzimšanas dienu, svin pilnmēnesī, ceturtajā mēnesī pēc Mēness kalendāra (maijā vai jūnijā).

Jebkuri budistu svētki iepriecina ikvienu fotogrāfu, jo tie visi ir ļoti gleznaini.

Padmasambhava (Buddha) dzimšanas dienu ļoti plaši atzīmē augstkalnu klosterī Hemis Gompa, Ladakhā un Towang, svētkos piedalās daudz svētceļnieki. Rituāla dejas, kas ataino labā uzvaru pār ļaunumu, ir spilgts svētku pasākums. Dejās piedalās daudzas Mahayana dievības – dejotāji tērpušies neticami krāsainos un daudzkārtainos tērpos, groteskās maskās. Skats burtiski apbur!

Neskatoties uz to, ka Indijā budisti galvenokārt izkaisīti grūti pieejamos Himalaju rajonos, košie budistu rituāli piesaista aizrautīgus skatītāju no visas pasaules.

Raksha Bandhan (Hinduistu svētki, galvenokārt tiek atzīmēti valsts ziemeļos)

Sestdiena, 2011.gada 13. augusts

Raksha Bandhan- svētki, kad ne tikai māsas savu brāļu rokām apsien Rakhi , bet arī tempļu priesteri sasien Rakhi, lai aizsargātu savus draudzes locekļus.

Svētki sākas ar mantru lasīšanu pār sarkano rīsu (roli) trauciņu, tad tradicionālajā sari ģērbusies un rotājusies māsa uz brāļa pieres parasti ar sarkanu krāsu uzliek Tilak (tikka) punktu. Tad uz viņa rokas apsien Rakhi, un māsa pasniedz brālim saldumu trauku.

Kopš šī brīža brālim ir pienākums aizsargāt māsu jebkuros apstākļos. Tiek uzskatīts, ka apsējs, kas apsiets ap vienu roku aizsargā pret grēku, ap otru roku – no slimībām. Svētā aizsardzība ir spēkā visu gadu.

Mūsdienu Indijā šo tradīciju izmantoto arī jaunieši, lai maigi atteiktu. Meitene var nosūtīt puisim tādu apsēju, un tas nozīmē, ka viņi paliks tikai draugi.

Neatkarības diena (Independence Day)

Pirmdiena, 2011. gada 15.augusts
Trešdiena,2012. gada 15. augusts

1947. gada 15. augusta pusnaktī Indija ieguva neatkarību no Britu impērijas: Džavaharlals Nehru nolasīja slaveno runu ” Tryst With Destiny “, un tika pacelts trīskrāsainais nacionālais karogs. Neru tika pasludināts par premjerministru, bet vicekaralis lords Mauntbettens pārejas perioda laikā kļuva par Indijas ģenerālgubernatoru (līdz 1948. gada jūnija beigām).

Svētkos notiek daudzas folkloras izrādes un tiek pacelts valsts karogs. Šajā dienā atzīmējot brīvības iegūšanu pieņemts palaist krāsainus gaisa pūķus. Skolās un koledžās ikdienas mācības aizstāj svētku pasākumiem ar himnas dziedāšanu un valsts karoga pacelšanu.

Televīzijas programmas valsts kanālos pilnībā veltītas nacionāli patriotiskajai tematikai un privātajos televīzijas kanālos – izklaidei. Biroji un veikali ir slēgti, izņemot mazos pārtikas veikalus, kas tiek atvērti pēcpusdienā. Pusnaktī lielisks skats paveras uz Indijas Vārtiem – grezno apgaismojumu papildina tūkstoši visdažādāko formu un krāsu gaisa pūķi, kurus palaiž svētku noslēgumā.

Krišnas dzimšanas diena (Krishna Janmashtami / Srikrishna Jayanti, hindu svētki par godu Krišnam, vienai no vispopulārākajām dieva Višnu inkarnācijām)

Pirmdiena, 2011.gada 22. augusts
Piektdiena, 2012. gada 10. augusts

Krišnas, kas ir viens no populārākajiem Dieva Višnu avatāriem, dzimšanas diena tiek atzīmēta pēc Mēness kalendāra Sravana mēneša 8. dienā (augustā-septembrī pēc kristiešu kalendāra). Saskaņā ar leģendu, zēns dzimis tumšā vētrainā naktī Dienvidindijā, valstī, ko pārvaldīja viņa mātes tēvocis Kansa.

Svētkus svin divas dienas, bet dzimšanas brīdī – pusnaktī starp divām dienām, kad tiek veikts aarti, tiek dziedātas reliģiskās himnas. Kā svētku rituāls ir bērnu šūpuļa šūpošana un muzicēšana ar jūras gliemežnīcu Conch (shankh) – kas ir simbolisks Dieva atribūts.

Krišnas statuju mazgā ar Panchamrit – piena, kausēta sviesta, augu eļļas, medus un Gangajal maisījumu.

Pēc tam Panchamrit kopā ar saldumiem tiek atdoti nabadzīgajiem kā upurēšanas ēdiens Prasad. Daži ticīgie badojas vienu vai abas dienas.

Svētki iekrīt lietus sezonā.

Eid ul Fitr (Eid ul-Fitr – saskaņā ar musulmaņu kalendāru Ramadāna beigas)

Otrdiena, 2011.gada 30. augusts
Svētdiena, 2012. gada 19. augusts

Indijā dzīvo 105 miljoni musulmaņi, tā ir otra lielākā musulmaņu valsts pasaulē. Islāmticīgie veido 12% iedzīvotāju, Indijā tā ir vislielākā reliģiskā minoritāte. Islāms – pati jaunākā no senās valsts reliģijām, tā parādījās Mughalu perioda laikā 12. gadsimtā un ir daudz devusi Indijas vēsturiskajā kultūras mantojumā. Lielākā daļa Indijas musulmaņu dzīvo valsts ziemeļos, bet daudz musulmaņi dzīvo arī pārējā teritorijā.

Eid ul Fitr – lielākie musulmaņu svētki, kas iezīmē Ramadana mēneša beigas, kad saskaņā ar leģendu Pravietim Muhammedam tika atklāts Korāns.

Lai saprastu, ko nozīmē Eid svētki, vispirms nepieciešams izprast Ramadana/Ramazana nozīmi.

Eid ul Fitr – svētki, kas visiem liek padomāt par kārtību un vienlīdzību, labsirdību un godprātību mūsu trakajā pasaulē.

Ganesh Chaturthi (Hindu svētki par godu dieva Ganeša dzimšanas dienai)

Ceturtdiena, 2011.gada 1. septembris – pirmdiena, 2011. gada 12. septembris
Svētdiena, 2012. gada 9.septembris – trešdiena, 2012. gada 19. septembris

Ziloņgalvas dieva Ganeša , gudrības un labklājības dieva, dzimšanas dienu atzīmē pēc hindu kalendāra Bhadrapada mēneša ceturtajā dienā (augusts-septembris).
[frame u=”6″ align=”left”]http://airtour.lv/wp-content/uploads/ganesh-chaturthi-432x196.jpg[/frame]

Ganesh Chaturthi svētku laikā, ko visplašāk svin Maharaštra štatā, cilvēki pielūdz Ganešu, kā dēmona Vighnasura uzvarētāju. Šim notikumam par godu tiek izgatavoti krāšņi izrotāti Ganeša attēli, masīvas izrotātas nojumes – pandali, cukuroti augļi, kā iecienīti ziedojumi Dievam, kurus pēc tam atļauj apēst cilvēkiem. Britu laikos nacionālās kustības līderis Tilaks izdarīja daudz, lai popularizētu šos svētkus, kurus uzskatīja par nacionālo gara simbolu.

Katra kopiena izgatavo savu dekoratīvo nojumi- pandalu, kur novieto dievības statuju. Katru pandalu apkalpo atsevišķs priesteris. Dieva Ganeša statujai nes prasādu – ēdienu, kas pagatavots it kā Dievam, bet patiesībā cilvēkiem, dieva priekšā cilvēki lasa svēto dzeju sanskritā.

Uzzini vairāk par Ganesh Chaturthi svētkiem .

Izdziest uguņošana, iestājas tumsa un miljoniem cilvēku visā Indija sāk izklīst – plānojot par to, kā nākamajā gadā vēl krāšņāk izrotāt Ganeša statuju, vēl košāk izrotāt pandalu un gardāk pagatavot cienastu. Gadu vēlāk Ganeša atkal dos visiem darbu un dāvās jaunu cerību.

Dussehra/Vijaya Dashami (hinduistu svētki)

[frame u=”4″ align=”right”]http://airtour.lv/wp-content/uploads/dussehra-278x126.jpg[/frame]

Ceturtdiena, 2011.gada 6.oktobris
Trešdiena, 2012.gada 24.oktobris

Ashwin un Kartik mēnešos hinduistiem ir 10 dienu badošanās ceremonija, rituāli, svētki un dzīres par godu Dievietei -mātei, kā arī prinča Rama uzvarai (astotā Dieva Višnu inkarnācija) pār Lankas karali – desmitgalvu dēmonu Ravanu, kurš nozaga karaļa Sita sievu. Dussehra arī simbolizē dievietes Durgas uzvaru pār vērsi-dēmonu Mahishasura. Tas nozīmē, ka svētki ir veltīti labā uzvarai pār ļaunumu.

Uzziniet vairāk par Dussehra svinībām .

Gandhi Jayanti (Mahatma Gandija dzimšanas diena)

Sestdiena, 2011.gada 2. oktobris
Otrdiena, 2012.gada 2.oktobris

“Nācijas Tēva” Mahatma Gandija dzimšanas dienu svin visā Indijā. Šim vienkāršajam, bet neticami stipras gribas cilvēkam bija izšķiroša loma Indijas neatkarības iegūšanai no Britu impērijas.

Gandija Jayanti dienā Indijas prezidents un premjerministrs kopā ar citiem valsts vadītājiem pulcējas Mahatma Gandija kremācijas vietā Raj Ghat, izrādot cieņu Nācijas Tēva piemiņai. Gandhi Jayanti – valsts svētku diena, tāpēc iestādes un skolas šajā dienā nestrādā. Visu reliģisko kopienu pārstāvji Indijas tempļos piemin Mahatma Gandiju, visur skan no viņa mīļākā dziesma “Raghupati Raghav Raja Ram”, visos valsts štatos notiek piemiņas sanāksmes. Šos svētkus svin gan oficiāli, gan pēc pašu sirds aicinājuma.

Deepavali / Diwali – Gaismas festivāls, vieni no populārākajiem hinduistu svētkiem)

[frame u=”6″ align=”right”]http://airtour.lv/wp-content/uploads/deepavali-432x196.jpg[/frame]

Trešdiena, 2011.gada 26.oktobris
Otrdiena, 2012.gada 13.novembris

Deepavali (Diwali) – tulkojumā no sanskrita “Gaismas svētki ” iezīmē Jauno gadu pēc hindu kalendāra.

Gaismas festivālu sāka svinēt ļoti sen pēc musona sezonas beigām, kad laika apstākļi ir vislabvēlīgākie – par godu Labā uzvarai pār Ļauno, Gaismai pār Tumsu, ar vislabākajām cerībām par Jauno gadu. Hinduisti ļoti mīl šos svētkus un svin visā pasaulē, savās mājās iededzot daudz mazas lampādes, lai piesaistītu laimi un veiksmi.

Uzziniet vairāk par Gaismas svētkiem .

Idu’l Zuha/Bakrid/Eid al-Adha – upurēšanas svētki, pēc musulmaņu kalendāra

Sestdiena, 2011.gada 6.novembris
Piektdiena, 2012.gada 26.oktobris

Eid al-Adha ir vieni no vecākajiem musulmaņu svētkiem, tie ir saistīti ar Korānu. Citi šo svētku nosaukumi: Hari Raya Haji, Hari Raya Kurban, Qurban vai Upurēšanas svētki. Šos svētkus svin ticīgie musulmaņi visā pasaulē. Musulmaņi godina Ibrahima / Ābrahāma atbrīvošanu no viņa dēla Ismaēla / Izaka upurēšanas pēc Allaha pavēles. Pēdējā brīdī pēc dievišķās providences jaunietis tika aizstāts ar upura jēru.

Musulmaņu kopienas vīrieši, sievietes un bērni velk labākās drēbes un dodas uz lūgšanu. Turīgie cilvēki atdod dažus no saviem labākajiem mājdzīvniekiem-aitas, govis, kazas vai pat kamieļus, lai atzīmētu Ibrahima upuri. Upurēšanas dzīvniekiem (udhiya) obligāti ir jābūt pieaugušiem – vismaz vienu gadu veciem un labi barotiem, citādi upuris nav uzskatāms par pilnīgu.

Rituāla laikā ticīgie atkārto Allāha vārdu un var lūgt svētību, kā novēlējis Muhameds. Saskaņā ar Korānu, lielākā daļa no upurētajiem dzīvniekiem tiek atdota nabadzīgajiem un izsalkušajiem, lai arī viņi var baudīt svētkus, atlikusī gaļa tiek pagatavota, lai cienātu ģimeni un tuvākos.

Eid al-Adha svētku laikā jāapmeklē vecāki, citi radinieki un draugi.

Pushkar Fair- gadatirgus Radžastānas štatā

2011.gada 2.-10. novembris
2012.gada 20.-28. novembris
2013.gada 9.-17. novembris

Ikgadējais gadatirgus Puškarā (Radžastānas štats) notiek ar lielu entuziasmu, izrādot cieņu vecākajam no Hindu dievu trīsvienības – Brahmam. Vienīgais Brahmas templis Indijā atrodas Puškarā. Tiek uzskatīts, ka Karthik Purnima laikā (novembrī), Brahma, Višnu un citi dievi nolaižas uz zemi, lai peldētos Puškara ezerā. Tāpēc ezera ūdens iegūst sevišķas īpašības, un pelde tajā ir viens no galvenajiem svētku rituāliem.

[frame u=”6″ align=”right”]http://airtour.lv/wp-content/uploads/pushkar-fair-432x196.jpg[/frame]

Cilvēki iekārtojas teltīs, kuras nosauktas to ciematu vārdā no kurienes viesi ieradušies uz gadatirgu. Tradicionāli pieņemts vest līdzi ganāmpulku pārdošanai. Kamieļu un citu mājlopu tirgus ir kļuvis kā sinonīms Puškaras svētkiem.

Dzīvniekus grezni izrotā, lai piesaistītu pircējus un tūristus, notiek sacensības. Īpaši populāri ir skaistuma konkursi, kamieļu skriešanās, pie kam uzvarētājs ir tas kamielis, kas sasniedz finišu zaudējot vismazāk jātnieku, kas būs uzrāpušies uz tā muguras.

Svētku laikā Puškarā notiek daudzi kultūras priekšnesumi –mūzikas, dejas, kino un Radžastānas tēlotājas mākslas izstādes.

Guru Nanak Jayanti- sikhu svētki, Guru Nanak dzimšanas diena

Ceturtdiena, 201. gada 21.novembris
Trešdiena, 2012.gada 28.novembris

Gurunanak Jayanti- reliģiskās sektas dibinātāja, 10. un pēdējā Guru dzimšanas diena – ir iemesls grandioziem sikhu kopienas svētkiem. Guru Nanak dzimis 1469.gadā Tolevandi (netālu no Lahoras). Šis notikums tiek svinēts ļoti svinīgi un krāšņi.

Agrā rītā ielās iziet ‘prabhat pheri’ procesija – no vietējā sikhu tempļa gurudwara pa visām apkārtējām ielām, dziedot dziesmas un lūgšanas. Prabhat pheris bieži uzsāk Gurunanak Jayanti svinību dienas priekšvakarā un pēc tam turpina nākamās trīs dienas; trīs diennaktis tiek nepārtraukti lasīta sikhu galvenā grāmata, viņu ticības simbols – Guru Granth Sahib, no sākuma līdz pēdējai rindai.

Galvenais svētku notikums notiek Amritsar pilsētā – svētās grāmatas iznešana no Zelta Tempļa un svinīgā procesija uz plosta, ar mūziķiem un militāro godasardzi. Svētku nobeigumā sikhi tempļos (langar) organizē cienāšanu, kur ikviens tiek aicināts neatkarīgi no reliģijas.

Muharram – musulmaņu Jaunais gads

Sestdiena, 2011.gada 26.novembris
Ceturtdiena, 2012.gada 15.novembris

Muharram- pirmais musulmaņu mēnesis pēc Mēness kalendāra, viens no četriem svētajiem mēnešiem, kad ir aizliegts karš; no šejienes cēlies tā nosaukums «haram» – «aizliegts». Lielāka sakrāla nozīme ir tikai svētajam Ramadan mēnesim.

Svētku laikā musulmaņi ievēro gavēni. Šiītu musulmaņi desmit dienas Muharram mēnesī sauc par Yaumu-l ‘Ashurah « bēdu dienas “, pieminot kaujā pie Karbalas kritušo, pareģa Muhameda mazdēlu Huseinu ibn Ali. Šiīti reizēm praktizē sevis šaustīšanu. Sunnīti ievēro gavēni, jo tā ir sludinājis pravietis Muhameds par godu Mozum un viņa tautai, kas sakāva Ēģiptes faraonu. Dažādu grupu musulmaņu gavē dažādi: lielākā daļa šiīti atturas no ēšanas dienas laikā līdz vēlam vakaram; sunnīti atturas no ēdiena visas desmit dienas, tikai desmito dienu vai tikai desmito un vienpadsmito dienu.

Daži no islāma sekotājiem uzskata, ka tieši 10. dienā Dievs Muharrams radīja Ādamu un Ievu. Pulikali – „tīģeru deja” ir daļa no svētku rituāla Keralā. Daži musulmaņi nokrāso savu ķermeni tīģerādas rakstos, velk maskas un organizē parādes, dejojot un atdarinot tīģeru paradumus. Tīģeris šajā gadījumā ir metafora par godu imāmam Husseinam, pareģa mazdēlam. Dažreiz organizēja gājienu ar imāma zārka tēlu, sevis šaustīšanu ar ķēdēm un nūjām, kopīgu maltīti mošejās un citās sabiedriskās ēkās. Pieņemts pabarot izsalkušos. Vakarā tiek rīkotas uguņošanas.

Interesanti, ka šajos rituālos Indijā bieži tiek iesaistīti arī citu reliģiju pārstāvji.
Pirmā Muharrama diena – valsts svētku diena, visas valsts iestādes, pasts un bankas ir slēgtas. Arī musulmaņiem piederošie veikali un uzņēmumi var būt arī slēgti vai ar saīsinātu darba laiku. Štatos, kur ir daudz musulmaņu, masu sapulces un gājieni var radīt satiksmes problēmas.

Kristiešu Ziemassvētki

Sestdiena, 2011.gada 25.decembris
Otrdiena, 2012.gada 25.decembris

Boxing Day – Ziemassvētku otrā diena, ziedojumu diena baznīcām un kolēģu apdāvināšana, galvenokārt Britu Sadraudzības valstīs.

Pirmdiena, 2011.gada 26. decembris
Trešdiena, 2012.gada 26.decembris

Deju festivāls Mahabalipuramā (Tamil Nadu štatā)

Sestdiena, 2011.gada 25. decembris
Otrdiena, 2012.gada 25.decembris

Deju svētki ik gadu sākas 25. decembrī un tālāk norisinās sestdienās. Košie folkloras priekšnesumi notiek uz brīvdabas skatuvēm Pallavā, kuras būvētas pirms 13 gadsimtiem, okeāna un krāšņu monolītu klinšu skulptūru fonā.

Lieliska iespēja iepazīties ar klasisko indiešu deju tradīcijām Bharatha Natyam, Kuchipudi, Kathakali un Odissi skolu labāko profesionālo dejotāju izpildījumā.

Go top