Indonēzija

[frame u=”8″ align=”right”]http://airtour.lv/wp-content/uploads/bali-586x266.jpg[/frame]

Kad braukt?

Indonēzijā ir ekvatoriāli-tropiskais klimats. Klimatiskie apstākļi dažādās salās atšķiras, bet kopumā var izdalīt divas sezonas: lietus sezona – no novembra līdz februārim un sausā sezona – no marta līdz oktobrim. Mitrums ir diezgan liels , vidēji no 75 līdz 95%, bet to var panest apbrīnojami viegli.

Mitrās sezonas laikā mēnesī vidēji nolīst 10 lieti, pie kam lielākā daļa nolīst naktīs. Vidējā gaisa temperatūra ir 30º, ūdens ­ 25 º -29 º, tas atļauj tūristiem visu gadu peldēt.

Plašāka informācija par Indonēzijas un Bali salas klimata īpatnībām ir pieejama portālā The Best Time To Visit.

[c_6 first=”true”]

Ko redzēt?

Indonēzijā ir ko apskatīt: tā ir Borobudura – „astotais pasaules brīnums”, kas atrodas Javas salā, Moio salas greznās viesnīcas , kur atpūtās princese Diāna, Komodo salas noslēpumainā pasaule un daudzas citas vietas.

Denpasara, salas administratīvais centrs, atrodas dienvidos. Tās nosaukums nozīmē „uz austrumiem no tirgus”, bet tirgus – Pasar Badung, ir Bali lielākais un kolorītākais mūsdienu tirgus, viena no galvaspilsētas interesantākajām vietām. Šeit, galveno maģistrāļu krustojumā, atrodas milzīga akmens statuja hinduistu sargs – Catur Muka ar četrām sejām un astoņām rokām. Tā simbolizē pilsētas centru, bet netālu no tās, aiz Bali muzeja ziemeļu sienas, aromātisku granātkoku un mandeļkoku ielokā paceļas mūsdienu templis Pura Jagatnata.

Tempļa iekšējā pagalma sienas rotātas ar reljefiem, atainojot „Ramajanas” un „Mahabhartas” ainavas, pāri grāvim, kas apņem galeriju uzcelts neliels akmens tiltiņš ar grieztiem lotosa ziedu un varžu ornamentiem. Divreiz mēnesī, pilnmēness un jauna mēness laikā, šeit notiek reliģiskas ceremonijas ar īpašiem baliešu ēnu teātra priekšnesumiem.

Var doties salas iepazīšanas ekskursijā – apmeklēt nacionālo ciematu Batubulanu, kur notiek pazīstamo Barong deju priekšnesumi, par nepārtraukto Labā un Ļaunā cīņu.

Pēc tam došanās uz vulkāna Kantamani kalnu kūrortu, no kurienes paveras grezna ainava uz aizmigušo vulkānu un lielo Batur ezeru. Pa ceļam, slavenajā Ubudā, ir iespēja iepazīt vietējo iedzīvotāju kokgriešanas meistarību, Čelukā savam acīm aplūkot zelta un sudraba juvelierizstrādājumu izgatavošanas procesu, un, protams, iepazīties ar nacionālo mākslas veidu- zīda apgleznošanu – batiku.

Ekskursija uz Besakih sāksies ar senās tiesas ēkas – Kertagosas apskati. Tālāk sekos sikspārņu alu – Goo Lavah apmeklējums. Pēc pusdienām – Besakih tempļa (Mātes templis) apmeklējums. Tas ir salas cienījamākais templis. Templis atrodas Gunung Agung kalna nogāzē 85 m attālumā no Nusa Dua. Šeit pēdējo 100 gadu laikā norisinās grandiozas reliģiskās ceremonijas.

Ekskursija „Bedugul –Tanah Lot” sākas ar Jūras tempļa Tanah Lot un svētā pērtiķu meža Alas Kedatan apmeklējumu. Pēcāk kalnu ezera Bedugul apmeklējums. Pēc pusdienām – Taman Ayun tempļa apmeklējums, kas atrodas Mengwi.

Akvaparks „WATERBOOM” – brīnišķīga iespēja pavadīt visu dienu kopā ar ģimeni skaistā vietā. Ūdens kalniņi, ceļojums pa slinko upi, pašiem drosmīgākajiem – nolaišanās pa stāvajiem kalniņiem, dažādas SPA programmas. Bērniem visdažādākās atrakcijas un jautrie klauni – pazīstamu multfilmu varoņi. Akvaparks atrodas Bali salas Kutas centrā. Var doties kruīzā uz Lembonganas salu. Šeit ir liela izvēle ūdens izklaidēm. Var laiku pavadīt uz 30 m pontona vai izkāpt salas krastā un atpūsties tropisko augu ēnā.

Programmā: vizināšanās ar laivu-banānu, peldēšana ar masku, iepazīšanās ar zemūdens pasauli cauri pus zemūdenes iluminatora logu, ekskursija uz zvejnieku ciematu un brīnišķīgas pusdienas ar eiropiešu un tradicionālajiem indonēziešu ēdieniem. Jums būs iespēja apmeklēt Ubudas Pērtiķu mežu un krokodilu fermu. Lielāko interesi izraisa čūsku un krokodilu dīdītāju uzstāšanās, kas krokodilu fermā notiek divas reizes dienā.

Pērtiķu mežs, kas atrodas Ubudā, ir parks, kurā dzīvo daudz dažādu primātu sugas un tas atrodas valsts aizsardzībā. Jūs varēsiet pabarot viņus ar banāniem un kopā nofotografēties. Komodo parks – drakonu apmešanās vieta – atrodas Komodo salā. Pa ceļam Jūs redzēsiet „rozā pludmales” un citas interesantas vietas.

Visinteresantākais objekts apmeklējot Javas salu , noteikti ir Džogdžakarta – Borobuduras templis budistu reliģijas svētvieta – viens no pasaules brīnumiem. Tas ir pasaules lielākais budistu tempļu komplekss, majestātiskā 8.gadsimta piramīda, kuras augstums sasniedz mūsdienu 15. stāvu ēkas augstumu.

Pēc tam Prambananas dievnama apmeklējums, tas ir viens no skaistākajiem Indonēzijas hinduistu tempļiem. Kā vēsta leģenda – templis uzcelts 9.gadsimtā – vienas nakts laikā, templis pārsteidz ar savām graciozajām proporcijām un akmens kalumu bagātību.

Vēl var apmeklēt sultāna pili, pilsētas senlaicīgo daļu, kas ir sudraba izstrādājumu izgatavošanas centrs.

Ko darīt Bali?

Izklaidēšanās baliešiem tradicionāli bija saistīta galvenokārt ar reliģiskiem rituāliem un ceremonijām, ko papildina izteiksmīgas dejas un mūzika. Pēdējos gados tūristiem regulāri tiek organizēti folkloras priekšnesumi, kas nav saistīti ar reliģisko kalendāru.

Rietumu stila vakara un nakts dzīve tiek praktizēta tur, kur ir daudz ārzemnieki, īpaši Bali dienvidos, kur ir daudz dažādu cenu kategoriju bāri visu mūzikas stilu cienītājiem.
Var teikt, ka šajā ziņā Seminjaka ir attīstītāka kā Kuta, Sanura atpaliek no Nusa Dua, bet Ubuda ir slavena pateicoties kvalitatīvai dzīvai mūzikai un teātrim.

Visos kūrortos katru dienu notiek Bali tautas deju priekšnesumi. Biļetes visērtāk iegādāties viesnīcā pie portjē, biļešu cena ir sākot no 50.000 rūpijām (neskaitot transfēru). Apmaksu par biļetēm pieņem skaidrā naudā – rūpijās vai ASV dolāros. Ir jāsaprot, ka dejas šajos priekšnesumos, neskatoties uz kostīmu krāšņumu un izpildītāju meistarību, nav autentiskas, tajās ir apvienoti fragmenti no labākajām tradicionālajām dejām. Vietas nav numurētas, tāpēc ieteicams nākt uz izrādi laicīgi.

Ubudā, kas tiek dēvēta par Bali kultūras galvaspilsētu, atrodas labākā folkloras izrāžu skatuve – Puri Saren, kur izveidota atbilstoša vide. Biļetes var iegādāties pie Jūsu tūroperatora, vai uz vietas pirms izrādes.

Tradicionālās mūzikas pavadībā notiek ikviena tautas deja vai reliģiskā ceremonija, bet orķestra izpildīto baliešu instrumentu gamelan (atgādina ksilofonu) mūziku tagad var dzirdēt gandrīz visur, daudzas viesnīcas vakaros aicina mūziķus.
Tomēr, labākā vieta, kur iepazīt Bali tautas mūziku ir tempļi svētku un rituālu laikā. Ubudā Jūs varat iemācīties spēlēt vietējos instrumentus: papildus koncertiem, Cudamani (Pengosekan) organizē kursus bērniem un ārzemniekiem.

Liela loma Bali kultūras dzīvē ir Leļļu ēnu teātrim Wayang Kulit. No bifeļu ādas prasmīgi izgrieztas un spilgtās krāsās izkrāsotas plakanās lelles ataino senās Indijas eposu Mahābhārata un Ramajāna varoņus. Tradicionālie, vietējo iedzīvotāju iemīļotie priekšnesumi turpinās stundām ilgi. Tūristiem adaptētu šovu bieži rīko viesnīcās; autentiskākas izrādes var redzēt Ubudā, Oka Kartini.

Kā izklaidēt bērnu? Balieši mīl bērnus un viņiem pievērš daudz uzmanības. Daudzās viesnīcās ir lieliski bērnu klubi (Conrad Bali, Nikko Bali, Intercontinental Resort Bali), pie tam dažos pieņem arī bērnus „no malas” (Westin Resort Nusa Dua). Bērni ļoti labi uztver krāsainos Bali deju priekšnesumus; pusaudži var piedalīties braucienos ar riteņiem, pārgājienos un raftingā. Pie viesnīcas Nikko Bali var kopā ar bērniem doties izjādē ar kamieli, Ubudā – ar ziloņiem. Jūs varat iemācīt bērnam jāt ar zirgu – daži operatori organizē šādas apmācības.
Ģimenēm ar bērniem ir paredzēts ūdens atrakciju parks Waterborn Park & Spa, Treetop Adventure Centre, Bali Putnu parks ar tūkstošiem putnu pie Ubudas un netālu no tā esošais Bali rāpuļu parks.[frame u=”6″ align=”right”]http://airtour.lv/wp-content/uploads/bali-puntu-parks-432x196.jpg[/frame]

Bali naktsdzīve virmo jau kopš 1970-to gadu sākuma, kad salā ieradās pirmie sērfotāji, bet lielākoties lielu viesnīcu teritorijās vai kūrortu zonu centrā, pie tam to specifiku atspoguļo izklaides raksturs. Dažos no Kutas vecākajiem bāriem turpina glāzēs piedāvāt araku (destilēts brendijs no palmu ziediem), bet progresīvākās un mūsdienīgākas iestādes pilnībā atbilst 5-zvaigžņu viesnīcu viesu prasībām. Nakts dzīve koncentrēta galvenokārt Kutas, Sanuras, Seminjakas, Ubudas un Nusa Dua tūristu rajonos. Seminjak deju bāri sāk piepildīties ap plkst. 23.00, bet Kutā vakari sākas agrāk. Lielākā daļa no Sanuras un Ubudas bāriem darbu beidz pēc pusnakts.

Aktīvās atpūtas iespējas un kvalitāte Bali un Lombokā ir izcila: sērfings, makšķerēšana, burāšana, snorkelēšana, pārgājieni un niršana. Bez tam mūsdienīgas “adrenalīna” izklaides: gumijlēkšana, paraglaidings, lēkšana ar izpletni, braucieni ar kajaku, raftings okeānā un krācēs.

Sportiski un aktīvi cilvēki var laiku pavadīt sērfojot, dodoties izjādēs ar zirgiem gar pludmali, uz ziloņiem pa džungļiem, ar motociklu nezināmajā. Jūs varat vērot putnus un rāpuļus; tiek organizēti kruīzi pie delfīniem, velosipēdu braucieni kalnos un piedzīvojumu tūres tālu prom no populāriem tūrisma maršrutiem. Golfs un teniss tiek piedāvāts Nusa Dua 5 zvaigžņu viesnīcu viesiem. Lombokas sala šajā jomā ir daudz mazāk attīstīta nekā Bali, to raksturo neskartāka daba. Galvenā nodarbošanās – sērfošana, snorkelēšana un trekings.

Protams, no visiem pakalpojumiem, ko Bali viesnīcas piedāvā saviem viesiem, pirmo vietu pēdējā laikā ieņem SPA pakalpojumi (Sane Per Aqua). Tradicionālās veselības un skaistuma procedūras, izmantojot dabiskos ingredientus Indonēzijā praktizē gadsimtiem ilgi, bet ārzemniekiem tās kļuvušas zināmas nesen. Daži no Bali kūrortiem ir vieni no labākajiem pasaulē. Kaut nelielie saloni nav grezni, daudzos no tiem var izbaudīt ļoti kvalitatīvas procedūras par saprātīgām cenām.

Vietējās procedūras neizārstēs Jūs no slimībām, taču sniegs baudu un relaksāciju; daudzi centri paredzēti, lai sniegtu pakalpojumus pāriem. Pilns komplekts ietver pilnu ķermeņa pīlingu, ko sauc par lulur, un Javai tradicionālo kosmētisko aromterapiju. Vēl viena jauka lieta ir Bali masāža, ko raksturo ilgstošas, maigas glāstošas masiera roku kustības un relaksējoša ārstnieciska eļļa, kas ietver stundu ilgu galvas un plecu joslas masāžu, procedūru matiem izmantojot dabīgās sastāvdaļas. Šīs procedūras iecienījuši gan sievietes, gan vīrieši. Rietumu civilizācijas ietekme pirmkārt jūtama izmantojot aromaterapiju, uz salas aug daudz smaržīgi augi, un pat vis vienkāršākai masāžai Jums noteikti piedāvās izvēlēties aromātiskas dabīgās eļļas.[frame u=”6″ align=”right”]http://airtour.lv/wp-content/uploads/bali-villas-hotel-432x196.jpg[/frame]

Slavenākie SPA saloni:

 • Four Seasons Resort / Jimbaran (daudzas starptautiskas balvas, vietējo un rietumu procedūru pilns komplekts)
 • Dusa Dua Spa (Nusa Dua Beach Hotel, viens no lielākajiem un vecākajiem spa Bali)
 • The Spa at the Bale (taizemiešu masāža, masāža ar karstiem akmeņiem, un saules apdegumu ārstēšana)
 • Thalasso Grand Mirage Resort (franču kūrorts, kur izmanto jūras ūdeni)
 • Four Seasons Resort / Sayan (mūsdienīgs salons ar gaisa kondicionēšanu, ajūrvēdas procedūras)
 • Intercontinental Resort Bali / Jimbaran (baseini procedūrām, lieliski iekārtotas individuālās masāžas kabīnes, austrumu un rietumu masāža)/li>
 • Bodyworks / Seminyak (neliels privāts salons, tais skaitā frizētava un manikīrs)
 • Prana Spa / Villas Bali Hotel & Spa / Seminyak (karstie un aukstie baseini, refleksoloģija un Ajūrvēdas procedūras, noformēts radžastānas-mughalu stilā)
 • Oberoi / Seminyak (lulur un dūņu aplikācijas)
 • Martha Tilaar / Seminyak (vienīgais salons, kas piedāvā ķermeņa apdūmošanu ken dedes)
 • Mandara Spa (grezni saloni viesnīcās Padma, Nikko Bali, Ayodya Resort Bali)
 • Nur Salon (viens no pirmajiem saloniem Ubudā, nedārgs un labs)
 • Bali Hati (ļoti adekvātas cenas, tvaika pirts, džakuzi zem klajas debess)
 • Como Shambala (dārgāks, āra masāžas telpas tropu mežā)
 • Bagus Jati Resort (uz ziemeļiem no Ubudas, džakuzi ar skatu uz pārsteidzošu aizu, ajūrvēdas un baliešu procedūras, luksuss cenas)
 • Espace (mūsdienīga stilīga iestāde, visa ķermeņa un sejas masāža, skurbis no Flores salas dūņām)

[/c_6]

[c_6 last=”true”]

Kas notiek?

Ja vēlaties sajust skaļo nakts dzīvi, tad iesakām braukt uz salas Bāru ielu – Dianapuru.

Blakus simpātiskiem bāriem, var atrast dažus restorānus un kafejnīcas, kas atvērti līdz vēlai stundai.

DOUBLE SIX
Nakts diskotēka. Sākas plkst. 2 naktī . Haus mūzika.
DE JA VU
Bārs un diskotēka. Sākums 23.00. Haus mūzika.
HARD ROCK CAFÉ
Diskotēka un dzīvā mūzika. Sākums 22.00.
KAMASUTRA
Diskotēka un dzīvā mūzika. Indiešu virtuve. Sākums 22.00.
M BARGO
Diskotēka. Sākums 23.00. Hip Hop un Haus mūzika.
BOUNTY
Diskotēka. Sākums 23.00. Jaukta stila mūzika.
PADDY’S PUB
Diskotēka. Sākums в 23.00. Jaukta stila mūzika.
РАРАRAZZI
Bārs blakus DOUBLE SIX. Sākas 23.00. Čil end Haus mūzika.

Galungan svētki – galvenie svētki Bali, tiek atzīmēti reizi gadā pēc wuku kalendāra. Šajā 10 dienu periodā visi dievi nolaižas uz zemi svinībām, un barongas (mītiskas būtnes, lauvas un suņa sajaukums) lepnā gaitā dodas no tempļa uz templi un no ciemata uz ciematu. Pati pēdējā un svarīgākā svētku diena ir – Kuningan.

Nyepi – galvenie svētki pēc saka kalendāra – tā ir pēdējā gada diena un parasti tā iekrīt marta beigās vai aprīļa sākumā. Pirms svētkiem notiek salas attīrīšanas diena. Bet naktī, svētku priekšvakarā, trokšņaini ar bļodām, gongiem, bungām un liesmojošām lāpām padzen ļaunos garus. Tieši pašā Nyepi dienā, visi paliek mierīgi un klusi mājās, neradot trokšņus, neizmantojot gaismu un negatavojot ēdienu. Visa iepriekšminētā mērķis ir parādīt ļaunajiem gariem, ka sala patiesībā ir neapdzīvota, un tādā veidā tos piemānīt, lai, nebaidoties to uzrašanos, varētu sagaidīt nākamo gadu.

Džakartas gadatirgus notiek septiņu nedēļu laikā, sākot no jūnija vidus. Tajā piedalās daudzi valsts reģioni, Dienvid-Austrumu Āzijas valstu asociācijas valstis un starptautiskās kompānijas. Vakaros dažādajos reģionālajos paviljonos notiek folkloras ansambļu uzstāšanās.

Jūnijā tiek svinēta Džakartas dibināšanas gadadiena. Dažas ielas, tai skaitā centrālais Tamrina prospekts tiek slēgts transportam un no rītausmas līdz saulrietam tauta šeit pastaigājas un dejo. Svinības ilgst mēnesi, iekļaujot arī dažādus sporta pasākumus.

Pirmajā jūlija nedēļā hipodromā notiek Indonēzijas lielās balvas izcīņa. Šajās vissvarīgākajās jāšanas sacensībās dalībnieki sabrauc ne tikai no visas Indonēzijas, bet arī no ārzemēm.

[frame u=”6″]http://airtour.lv/wp-content/images/bali-nyepi.jpg[/frame]

Svētku dienas
25.decembris – Ziemassvētki
Novembris/decembris – Idul Fitri (Ramadāna beigas)
Septembris – Isra Mi’raj Nabi Muhammad (pravieša Muhameda atdzimšana)
17.augusts – Hari Proklamasi Kemerdekaan (Indonēzijas neatkarības diena)
Maijs – Mawlid al-Nabi Muhammad vai Natal Hari (pravieša Muhameda dzimšanas diena)
Aprīlis/maijs – Hari Vaisak (Budas dzimšanas diena, apskaidrotības sasniegšana un nāve)
Aprīlis/maijs – Kristus augšāmcelšanās
Marts/aprīlis – Lielā piektdiena
Marts/aprīlis – Nyepi (indiešu Jaunais gads)
Februāris/marts – Muharram (Islamiešu Jaunais gads)
Februāris – Idul Adha (Musulmaņu ziedošanas festivāls)
1.janvāris – Jaunais gads

Ko atvest no Bali?

Tiem, kuri nav pieraduši pie tirgošanās, iepirkšanās process Bali var šķist apgrūtinošs, bet kārdinājumu ir tik daudz, lai mēģinātu tik un tā! Patiesībā daudzi šeit tieši brauc, lai izdevīgi iepirktos. Apģērbu, kas nopirkts Bali, var nēsāt visur – sākot no pazīstamu zīmolu precēm, kas izgatavotas Indonēzijā pēc licencēm, līdz pat augstas kvalitātes viltojumiem.

Praktiski visu, kas tiek izgatavots Bali, Jūs varat iegādāties Kutas, Sanuras un Ubudas iepirkšanās rajonos. Parasti ir tā, ka jo reprezentablāk izskatās veikals, jo dārgākas preces. Diezgan bieži, veikali un kioski, kas pārdod, piemēram, pinumus, rotas, tekstilizstrādājumus, apģērbus ir sagrupēti vienā zonā, kas atvieglo iepazīšanās procesu ar piedāvāto preču asortimentu un cenām.

Dažādos rajonos veikalu darba laiks atšķiras, bet lielākā daļa ir atvērti no 10:00-18:00 (Kutā – līdz 22:00). Tirgi atveras ļoti agri no rīta, un tirdzniecība beidzas ap 15:00.

Iepirkšanās Bali un Lombokā prasa daudz spēka un enerģijas, ja jūs pieiesiet šim jautājumam ar entuziasmu, un, ja sāksiet staigāt pa veikaliem karstajās pēcpusdienas stundās.[frame u=”6″ align=”right”]http://airtour.lv/wp-content/uploads/tirdzniecibas-centrs-bali-432x196.jpg[/frame]

Cenas bieži nosauc ASV dolāros, bet visur pieņem rūpijas. Lielākajos veikalos pieņem galvenās kredītkartes AmEx, Visa, MasterCard, bet esiet gatavi, ka būs uzcenojums 3-5 procentu robežās. Kioskos un mazos veikalos var norēķināties tikai ar skaidru naudu. Ja veikalā ir cenu zīmes, tad kaulēties nav pieņemts, bet lielākoties ir nepieciešams tirgoties. Vispirms Jums jāuzzina pārdevēja piedāvātā cena, tad nosauciet savu cenu, par vienu trešdaļu vai divām trešdaļām mazāku kā sākotnējā. Agrāk vai vēlāk kompromiss tiks sasniegts.

Ielu tirgotāji – iznēsātāji var likties diezgan uzbāzīgi un kaitinoši; to preces bieži vien ir augstas kvalitātes un nav lētas. Ja jūs nevēlaties kaut ko no viņiem pirkt, izvairieties no acu kontakta, un nepievērsiet tiem nekādu uzmanību. Dažos Bali rajonos iznēsātājiem ir jāvalkā krāsaini krekli ar sērijas numuriem – ja tirgotājs ir pārāk uzmācīgs, pierakstiet viņa numuru un paziņojiet policijai. Pat draudi to darīt parasti ir pietiekami, lai atdzesētu pārdevēju degsmi.

Lielveikali un tirdzniecības centri ir aprīkoti ar kondicionieriem, tie ir ērti un piedāvā vietējās un ārzemju preces par ļoti pievilcīgām cenām. Visbiežāk šeit iegādājas apavus, apģērbu un kosmētiku. Lielākā tirdzniecības veikalu ķēdei Matahari ir četri lielveikali Legiane, Denpasarā un Kutā.

Tirdzniecības centrs Ramayana, netālu no Matahari, ir specializētu veikalu komplekss. Bali Galleria (Simpang Siur) Kutā atrodas divi grāmatu veikali, vairāki apģērbu veikali un mūzikas preču veikali, kā arī liels beznodokļu (Duty-free) tirdzniecības centrs.
Lielākie tirdzniecības kompleksi Bali: Kuta Square (sporta preces un dizaineru apģērbu veikali), Discovery Mall pretī Discovery Kartika Plaza viesnīcai Kutā, un Kuta Galleria, kur ir daudz restorāni un veikali sērfotājiem.

Vietējie tirgi ir ļaužu pārpilni un smacīgi, bet tur ir iespējams iegādāties interesantus rokdarbus. Kumbasari tirgus Denpasarā ir burtiski pildīts ar stendiem, kur pārdod amatniecības izstrādājumus no visas Indonēzijas. Ubudas tirgū – Pasar Ubud var atrast vietējos audumus, apģērbu, preces mājai un visādus nieciņus. Sukvati mākslas tirgus (Sukawati Art Market) Gianyarā ir trokšņaina un šaura, bet noderīga, ja vēlaties iegādāties Indonēzijas amatniecības izstrādājumus. Lombokas salas Sveta tirgū, kas atrodas Sveta pilsētā pie autoostas, košajās tirgotavās pārdod vietējo amatnieku izstrādājumus, tai skaitā audumus- ikat un songket, pītos grozus un keramiku.

Lielveikali. Vislielākais lielveikals salās – Makro, kas atrodas Bali salā starp un Benoa un Kuta. Papildus vietējiem produktiem, šeit pārdod plašu Eiropas pārtikas produktu asortimentu. Bintang lielveikals Seminjakā, ir slavens pateicoties plašajai vietējo un importēto svaigu ēdienu izvēlei.
Lombokas salā, Mataramā – Pacific Supermarket – dažādu veikalu komplekss, Ubudas lielāko veikalu sauc Bintang, Sanurā – Hardy’s.

Ja esat noguris no eksotiskās virtuves – jūsu rīcībā ir lieliskas konditorejas izstrādājumu un maizes ceptuves: Bali Deli (Seminyak) un Roti Segar (Kerobokane), Le Bake, Bali Bakery un Dijon Deli (Kuta), The Pantry (Sanurā), Casa Luna и Kakiang Bakery (Ubudā).

Bali ir daudz drēbnieku, un viesi bieži izmanto iespēju pašūt sev apģērbu. Visplašākā audumu izvēle ir Denpasarā, Jalan Sulawesi veikalā, netālu esošajā Duta Silk pārdot mežģīnes, zīdu un gultas veļu. Vietējos izstrādājumus no auduma meklējiet Klungkung tirgū un Ubudā audēju kooperatīva veikalā Threads of Life.

Veikali, kas atrodas Kutas laukumā (Kuta Square) un gar galvenajām Legianas un Seminjakas ielām, ir labākās vietas Bali, kur iegādāties sieviešu apģērbu (Paul ROPP, Body & Soul – Kutā un Seminjakā, Mama and Leon – Renonā), bērnu apģērbus par pieņemamām cenām var meklēt veikalos Kuta Kidz, Rascals, Kiki’s Closet.

Juvelierizstrādājumi galvenokārt izgatavoti no sudraba, izmantojot mūsdienu dizaina paraugus, dažreiz ar dārgakmeņiem. Izsmalcinātas zelta rotaslietas izgatavo no ļoti spilgta 24-karātu zelta, to cenu nosaka pamatojoties uz metāla svaru, bet darba izmaksas pievieno tikai tad, ja ir ļoti sarežģīts dizains.

[frame u=”3″ align=”right”]http://airtour.lv/wp-content/uploads/tirgus-bali-pasar-ubud-201x91.jpg[/frame]

Ādas izstrādājumi – apģērbs, apavi, somas, nav dārgi un tos ir iecienījuši ārzemnieki, labākā vieta, kur tos iegādāties – Legian, veikali Jalan Padma un Jalan Menu ielu krustojumā.

Lelles, kuras tiek izgatavotas ēnu teātrim – wayang kulit, tiek meistarīgi izgatavotas no ādas, tās ir lielisks Bali suvenīrs. Lelles var nopirkt Sukawati, netālu no Pasar Seni tirgus.

Bali ir divu veidu pītie grozi: Tenganan ciematā tie ir izgatavoti no rotangpalmas izmantojot blīvu filigrānu pīšanas veidu, tie ir dārgāki. Lombokas tirgū Sweta var iegādāties vienkāršākus un lētākus vietējos rotangpalmas groziņus.

Mas ciemats – Bali kokgriešanas centrs, šeit atrodas daudz atbilstošas darbnīcas un pārdotuves. Akmens apstrādes meistari dzīvo Batubulan ciematā un Singapadu apkārtnē. Galerijā – Jimbaran Gallery ir lieliska akmens izstrādājumu kolekcija no visas salas.

Vispazīstamākā keramika nāk no Lombokas, tā izgatavota tradicionālā veidā un pēc dedzināšanas iegūst sarkano ķieģeļu krāsu. Krāsu un citu paņēmienu izmantošana uzsākta tikai nesen. Lombokas keramikas centram (Lombok Pottery Centre) ir veikali Kutā, Bali dienvidos un Mataramā (Lombokā). Džimbaranā (Jimbaran) laba keramikas un porcelāna trauku izvēle ir Jenggala Keramik, šeit Jūs varat mēģināt izveidot paši savu vāzi vai trauku.

Bali ir pazīstama ar saviem māksliniekiem, kuri ir izveidojuši savdabīgu stilu, kas augstu novērtēts pasaulē. Skaistas dažādu mākslas novirzienu gleznas var aplūkot nelielajās Ubudas galerijās, Neka mākslas muzejā (Neka Art Museum), ARMA un dažu pieczvaigžņu viesnīcu veikalos. [frame u=”6″ align=”right”]http://airtour.lv/wp-content/uploads/neka-art-museum-432x196.jpg[/frame]

Indonēzijas tīkkoka mēbeles ir zīmols, kas neprasa ieteikumus. Bali Jūs varat iegādāties senlietas, atjaunotas senās un mūsdienu mēbeles, visērtāk to veikt Seminjak (labākais un dārgākais veikals – Warisan). Esiet uzmanīgi izvēloties mēbeles, pērciet tikai drošās vietās, izvēlieties solīdu kompāniju, lai nosūtītu mēbeles uz mājām, un esiet gatavi par kvalitatīvu preci samaksāt atbilstoši lielu summu.

[/c_6]

[divider]

Apskati arī ceļojumus, kurus rīkojam uz Bali. Ja ir jautājumi, droši dod ziņu!   [button link=”http://airtour.lv/kontakti” priority=”primary” size=”medium”]Sazināties ar mums[/button]

[divider]

Vispārējā informācija par Indonēziju

Oficiālais nosaukums un dibināšanas datums
Indonēzija, oficiālais nosaukums Indonēzijas Republika (Republik Indonesia)

Proklamēta 1945.gada 17.augustā.

[frame u=”3″ align=”right”]http://airtour.lv/wp-content/images/indonezija-karogs.png[/frame]Galvaspilsēta un lielākās pilsētas

Galvaspilsēta – Džakarta (8 410 tūkst.).

Bandanga – 2 900 tūkst.
Surabaja – 2 700 tūkst.
Medana – 2 050 tūkst.
Polenbang – 1 500 tūkst
Tandžungkaranga – 1 400 tūkst.
Udungpadanga – 1 170 tūkst.
Semaranga – 1 135 tūkst.

[c_6 first=”true”][google_map width=”425″ height=”350″ src=”http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=lv&geocode=&q=bali&sll=-40.900557,174.885971&sspn=17.223199,39.506836&g=Jaunz%C4%93lande&ie=UTF8&hq=&hnear=Bali&ll=-6.860985,118.959961&spn=11.30429,19.753418&t=h&z=6″]
[/c_6]
[c_6 last=”true”]Ģeogrāfiskais novietojums
Indonēzija – pasaules lielākais arhipelāgs, kas sastāv no 5 pamata salām un 30 nelieliem arhipelāgiem, kopumā 13 677 sauszemes gabaliņu okeānā. Valsts izplešas 5120 km starp Āzijas kontinentu un Austrāliju. Ekvators šeit atdala Kluso un Indijas okeānu . Galvenās salas – Sumatra, Kalimantāna, Sulavesi (Celebes), Rietumiriāna un Java (visapdzīvotākā). Daļa no Kalamantānas salas pieder Malaizijai, bet daļa no Iriānas – Papua Jaungvinejai. Katrai salai ir savs īpašs tēls, kas atšķiras ar īpašam paražām, kultūras vienreizību un neiedomājami bagātu faunu un floru.

Valodas
Republikā ir – 366 etniskās grupas ar saviem valodu dialektiem, visi savā starpā saprotas pateicoties vienotajai nacionālajai valodai „Indonēzijas bahasa”, Tās pamatā ir malajiešu valoda, kas gadsimtu gaitā ir atstājusi savā ziņā universālu valodu visai Dienvidaustrumu Āzijai.
Vēršoties pēc vecuma pie vecāka vīrieša šeit ir pieņemts lietot vārdu Pak (tēvs), bet sievietei Ibu (māte), pat neskatoties uz to, ka cilvēks, kas uzrunā ir tikai nedaudz jaunāks, vai ieņem augstāku stāvokli sabiedrībā.
[/c_6]
Naudas vienība
Nacionālā valūta – Indonēzijas rūpija. Apgrozībā ir banknotes ar sekojošiem nomināliem: 100, 500, 1 000, 5 000, 10 000, 20 000 un 50 000 un monētas: 25 un 50 rūpijas. Norēķināšanās visur notiek ar rūpijām. Viesnīcās, lielajos veikalos, restorānos pieņem kredītkartes: American Express, Visa, Master Card, ceļojumu čekus; vietējos veikaliņos – norēķināšanās tikai skaidrā naudā. 1 USD vienlīdzīgs aptuveni 9 rūpijām.

Sakari
Indonēzijas kods +62
Pilsētu kodi: Džakarta – 21, Bali sala – 361.

Laika josla
Laika starpība – 7 stundas.

Ēdieni un dzērieni
Galvenā indonēziešu ēdienu sastāvdaļa ir rīsi. Indonēzijas austrumu salās ļoti populāri ir dažādi graudaugi, prosa, saldie kartupeļi, kurus lieto kopā ar rīsiem. Protams, ņemot vērā ļoti izdevīgo ģeogrāfisko stāvokli, ļoti populāri ir zivju ēdieni un citi ēdieni, kas pagatavoti no citiem jūras iemītniekiem – omāriem, krevetēm, vēžiem, austerēm, krabjiem u.c.. Zivs var būt ļoti dažādas -svaigas, sālītas, žāvētas vai kūpinātas, bet vienmēr garšīgas.

Noteikti der atcerēties, ka indonēziešiem patīk visādas garšvielas un mērces, kuras var būt ļoti asas; plaši izplatīta ir sojas mērce, karijs, sarkanie čili pipari u.c. īpaši mīlestība uz garšvielām izpaužas Sumatras salas rietumos un Sulavesi salas ziemeļos. Katrā Indonēzijas provincē ir savas kulinārijas tradīcijas un īpatnības, atšķirīgi pagatavošanas paņēmieni, atšķiras arī ēdienu sastāvdaļas.

Javas salas virtuve visvairāk piemērota eiropiešu gaumei ( t.i. vismazāk eksotiska) – pamatā ēdieni tiek gatavoti no dārzeņiem, pākšaugiem, liellopu gaļas un vistas gaļas.

Rietumu Sumatra ir pazīstama ar saviem nacionālās virtuves restorāniem, kuri savukārt ir slaveni ne tikai ar asiem ēdieniem un neparastu virtuvi, bet arī ar unikālo interjeru un servisu.

Bali, Iriandžajā, Sumatras ziemeļos un Sulavesi salās var nobaudīt ēdienus no cūkgaļas. Tā kā Indonēzijā pamatā ir islāma ticība, cūkgaļu ēdienos var atrast tikai ķīniešu restorānos, ne musulmaņu rajonos un starptautiskās virtuves restorānos. Bali salas virtuve raksturojas ar jūras produktu un augļu bagātību.

Nacionālie ēdieni
Viens no visinteresantākajiem ēdieniem ir „sate” – pildīta gaļa uz grila, “gado-gado” – dārzeņu salāti ar zemesriekstu mērci, “nasi goreng” – cepti rīsi ar dažādām piedevām un „bakmi goreng” – cepti makaronu izstrādājumi.
Visa gada garumā Indonēzija pārsteidz ar savu tropisko un subtropisko augļu un dārzeņu bagātību. Kas attiecas uz dzērieniem, tad indonēzieši mīl tēju un kafiju, kuru pasniedz visur, sākot no lauku bufetes un beidzot ar greznu restorānu.

Lielākajai daļai indonēziešu pusdienas un vakariņas nav iedomājamas bez noslēdzošās tējas glāzes. Šeit ir plašas un ražīgas tējas un kafijas plantācijas. Tāpat vietējie iedzīvotāji dzer alu, tāpēc šeit ir daudz privātu alus darītavu. Bali salā tiek ražots tā saucamais “brem” – rīsu vīns. Vispārējais indonēziešu vērtējums varētu būt šāds – tā ir asa, neparasta, neierasta eiropiešu garšas izjūtām, bet ir vērts to pamēģināt, kaut vai tāpēc, ka citur tādus ēdienus neatradīsiet.

Veselības jautājumi
Dzeršanai labāk izmantot pudelēs pildītu dzeramo ūdeni. Tāpat nepieciešams sekot pasniedzamā ledus kvalitātei – bieži tas tiek pagatavots no nevārīta krāna ūdens, kuru nav ieteicams lietot. Ēdieni restorānos un kafejnīcās parasti tiek rūpīgi pārbaudīti un pagatavoti. Pērkot produktus uz ielas vai tirgū jābūt uzmanīgiem. Īpaši tas attiecas uz augļiem ( nepieciešams tos ļoti rūpīgi nomazgāt tekošā ūdenī un noplaucēt ar verdošu ūdeni) un gatavajiem ēdieniem.

Ja plānojat doties uz mazajām salām vai uz attālinātiem valsts nostūriem, rekomendējam veikt vakcināciju pret A un B hepatītu, dzelteno drudzi un malāriju. Tas neattiecas uz Džakartu, Bali un Javas salu. Lai nerastos problēmas ar gremošanas sistēmu dzeramo ūdeni iesakām pirkt !!! tikai pudelēs, kukaiņu kodumu profilaksei izmantojiet repelentus, vietās, kur ir koraļļi, peldēt ar gumijas apaviem (koraļļi var radīt ļoti sāpīgas brūces, kur var iekļūt infekcija)

Katrā viesnīcā var izsaukt ārstu.

Medicīniskā apdrošināšana, braucot uz Indonēziju, noteikti ir nepieciešama, tā kā nelielu veselības problēmu iespējamība ir ļoti liela.
Pošu sertifikāta uzrādīšana iebraucot valstī netiek prasīta.

Zvani ārkārtas situācijās
Bali salā:
Ātrā palīdzība – 118;
Policija – 110;
Ugunsdzēsības dienests – 113;
Izziņu birojs – 108;
Sarkanais krusts – 2-64-65.

Autovadītāja tiesības
Automašīnas īrei nepieciešama starptautiskā vadītāja apliecība, autovadītāja stāžs – ne mazāks kā 1 gads un vadītājs nevar būt jaunāks par 21 gadu. Īres cena automašīnai ar vadītāju vai bez ir aptuveni vienāda.
Motocikla īrei arī nepieciešamas starptautiskās tiesības (kuras Jums paprasīs uzrādīt tikai tad, ja izdarīsiet kādu pārkāpumu) un jābrauc ar ķiveri .

Braukšana ar automašīnu pašiem nav pats drošākais ceļošanas veids Indonēzijā. Šeit ir kreisās puses braukšana. Lielajās pilsētās un ātrgaitas šosejas ceļi ir diezgan labi, bet ārpilsētas ceļi un vietējās trases bieži nav labā stāvoklī. Valstī ir daudzi ceļi, pa kuriem kādā noteiktā diennakts laikā ir vienvirziena kustība, bet citā laikā – divvirzienu kustība, bet ceļa zīmes vai brīdinājuma uzrakstu parasti uz šiem ceļiem nav, bet rūpīgi jāseko vietējo braucēju rīcībai uz ceļa. Ar skaņas signāliem šeit visi rīkojas bez ierobežojumiem, tāpēc uz trases un krustojumos skan nepārtraukts skaņu signālu troksnis. Ceļa norāžu ir maz un bieži tās ir pretrunā viena ar otru. Uz lielajām trasēm pamatā ir ierobežojums – 70 km/h.

Elektrība
Tiek izmantots standarta spriegums 220 V (Bali salā 220, un 110 V). Neparedzamiem gadījumiem iesakām ņemt līdzi universālo pāreju.

Banku un tirdzniecības iestāžu darbalaiks
Bankas strādā: pirmdiena – ceturtdiena (8.00 – 15.00), piektdienās (8.00 – 11.30), sestdienās (8.00 -14.00). Brīvdiena -svētdiena. Saglabājiet naudas kvītis par naudas maiņu, tās būs nepieciešamas, ja izbraucot no valsts gribēsiet samainīt Indonēzijas rūpijas pret citu valūtu. Tūristu čekus var apmainīt bankās vai maiņas punktos, kā arī tos pieņem dažos veikalos.
Veikali strādā visu nedēļu 9.00-18.00, daudzi strādā līdz plkst. 21.00.

Dzeramnauda
Oficiālas sistēmas dzeramnaudai Indonēzijā nav, bet tomēr pieņemts to dot (5-10% no pakalpojuma vērtības). Piemēram, nesējiem dod 500-1000 rūpijas par katru bagāžu (apmēram 10 centus), autovadītājam 3 000 rūpijas (apmēram 40 centus), gidam 4000-5000 rūpijas (apmēram 70 centus).
[divider]

Apskati arī ceļojumus, kurus rīkojam uz Bali. Ja ir jautājumi, droši dod ziņu!   [button link=”http://airtour.lv/kontakti” priority=”primary” size=”medium”]Sazināties ar mums[/button]

Go top