Jaunzēlande

[frame u=”8″ align=”right”]http://airtour.lv/wp-content/uploads/jaunzelande-586x266.jpg[/frame]

Kad braukt?

Vidējā temperatūra jūlijā ir 5-12 °C, janvārī 14-19 °C; nokrišņu daudzums no 400 līdz 5000 mm (kalnos) gadā. Upes ir ūdeņiem bagātas, daudz vulkāniskas izcelsmes ezeru. Plašāka informācija pieejama portālā The Best Time To Visit.

Jaunzēlandē ir maigs jūras klimats, tuvs subtropiskajam klimatam. Viskarstākie mēneši ir janvāris un februāris, visvēsākais mēnesis ir jūlijs. Nokrišņu daudzums gadā sastāda 400 – 5000 mm. Jaunzēlandes klimatu ietekmē okeāns, kas to ieskauj. Izņemot Dienvidu salas izolētos rajonus centrālajā daļā, klimats valstī nav ar krasām svārstībām, ekstremāli augstām vai zemām temperatūrām. Klimatiskie apstākļi valstī strauji virzās no valsts rietumiem uz austrumiem un valsts lielākā daļa saņem bagātīgas saules gaismas devas, gan arī vējus un mitrumu.

[c_6 first=”true”]

Ko redzēt?

Jaunzēlande (kas nozīmē „Garais Baltais Mākonis”) ir slavena ar savu bagāto un daudzveidīgo dabu – geizeriem, kalniem un ezeriem, mežiem un grotām, ledājiem un pludmalēm.

Velingtona – Jaunzēlandes galvaspilsēta sākot no 1865.gada, tā atrodas Lembton – Harboras līča krastā, Ziemeļu salas dienvidos. „Vēju pilsēta”, kā to dēvē jaunzēlandieši, tika dibināta 1839.gadā nedaudz uz ziemeļiem no pašreizējās atrašanās vietas. Velingtona – osta un Kuka līcis, liels kultūras, tirdzniecības un rūpniecības centrs. Ļoti skaisti ir pilsētas dzīvojamie rajoni. Lielu popularitāti ir ieguvis Botāniskais dārzs.

Tongariro nacionālajā parkā, kas atrodas ziemeļu salā, kalnu virsotnes klāj sniegs, Rotoruā apkārtnes geizeri un dubļu peļķes, nebeidzamas zaļas pļavas, kas piekļaujas bieziem mežiem kalnu pakājēs, bet piekrastes veido bezgalīgas smilšu pludmales. JUNESKO pasaules mantojuma sarakstā iekļauti 3 Jaunzēlandes rajoni – Tongariro nacionālais parks, Te-Vahiponamu dienvidrietumu apgabals un Jaunzēlandes subarktiskās salas. Ziemeļu salas rietumu piekrastē atrodas liela dienvidu puslodes osta – Kaipara – Harbora.

Līdz 1865.gadam ostas pilsēta Oklenda bija Jaunzēlandes galvaspilsēta, kas atradās pašā šaurākajā Ziemeļu salas vietā, starp divām dažādām jūrām piederošiem diviem līčiem. Gandrīz visa pilsēta ir apbūvēta ar vienstāva ēkām. Oklenda ir iekļauta to 10 pasaules pilsētu sarakstā, kuras atzītas par labākajām dzīvošanai. Oklenda ir slavena ar savu Universitāti, kas izvietota ļoti gleznainā vietā, no tās skatu laukumiem, kas atrodas izdzisušu vulkānu virsotnēs var aplūkot gan Kluso okeānu, gan Tasmānijas jūru. Oklendā atrodas ļoti liels akvārijs, kas atgādina zemūdens teātri.
Uz dienvidiem no Oklendas atrodas Vaikato reģions, šeit milzīga izdzisuša vulkāna krāterī, 357 m augstumā atrodas Taupo ezers.

Lielā Rotorua ezera rajons atrodas dienvidaustrumos no Oklendas, rajonā darbojas vairāki simti dubļu dziedniecības un karsto avotu tūristu kompleksi.
Dienvidu sala –neskaitāmie fjordi, ledāji, mežonīgas kalnu upes, kurās dzīvo foreles, necaurejami džungļi, piekrastes mitrie tropiskie meži, palmu birzis un kalnu grēdas. Īpašu uzmanību piesaista nacionālie parki – Kuka kalna nacionālais parks, Tongariro un Fjordlenda. No ziemeļiem uz dienvidiem salu šķērso Alpu kalnu grēda, sadalot salu divās zonās, kuras ir diezgan atšķirīgas klimata ziņā.
Gandrīz visi ceļojumi tiek uzsākti Piktonā, pilsētā, kas līdzinās nelielai un krāsainas pasta atklātnītei. Ieteicams apmeklēt vaļu zvejas muzeju.
Kraistčērča kā divas ūdens lāses līdzinās tipiskai provinciālai Dienvidanglijas pilsētai.

Kingstona atrodas Vakatipu ezera krastā, Jaunzēlandes alpu centrā, tā veido lielāko Dienvidu salas tūrisma centru. Šeit sākas daudzi maršruti, kas ved uz daudziem slēpošanas kūrortiem.
Rietumu piekraste – valsts mežonīgākais un skarbākais rajons. Šeit vērts apmeklēt Paparoa nacionālo parku un Penkeikrok (Pankūku) klintis ar slaveno „elpojošo caurumu”- atvērumu klintī, caur kuru ar lielu spēku uz augšu šļācas jūras ūdens.
Starp valsts divām lielajām salām, Kuka līcī atrodas maza saliņa – Stefensa, kas ir diezgan skarba – klinšaini krasti, pastāvīgas krasta bangas, nabadzīga augu valsts un mūžīga migla. Bet tieši šeit dzīvo viena no pasaules retākajām dzīvnieku sugām, dinozauru laikabidre un tuva radiniece – hatērija (tuatara). Jaunzēlandes valdība jau vairāk nekā 100 gadu garumā uz šīs salas ievēro stingru rezervāta režīmu.

Jaunzēlandi raksturo neskartās pludmales, dzidrs ūdens un zilas lagūnas. Kormandelas pussalas pludmales, Taranaki pussalas garās smilšu joslas un pašos salas ziemeļos – bezgalīgā 90 jūdžu pludmale. Ir pludmales, kuras ieskauj klintis un rifi – tā ir ideāla atpūtas vieta niršanai ar akvalangu un zemūdens medībām. Brīnišķīgas pludmales stiepjas gar Tamaki- Draiv šoseju, tā turpinās tālāk gar piekrasti 320 km garumā. Pavisam atšķirīgas ir zeltainās austrumu piekrastes smiltis un melnās vulkānisko smilšu pludmales rietumu piekrastē.

Jaunzēlande ir daudzu ekstremālo tūrisma veidu dzimtene. Praktiski visur iespējams izmēģināt lēcienu „bangi”, atšķiras tikai cena un apkārtējās ainavas skaistums.

Par skaistākajām niršanas vietām tiek uzskatītas Bay of Islands, Port Gore, ūdenszāļu meži pie Stjuarta salas un Fjordlendas piekraste.

Vindsērfingam ideāli piemērotas ir krasti pie Reglana, Muravai, Pixa, Taupo, Bay of Islands, Mahia pussalā un Pallisera līcī (pie Velingtonas). Praktiski visas lielās valsts upes ir labi piemērotas ūdenssporta cienītājiem. Ļoti populāri ir braucieni ar plostiem, kajakiem un ātrumlaivām, kaitings un niršana alās, kā arī ļoti daudz jaunu, eksotisku sporta veidu. Un, protams, bezgalīgi daudz taku trekingam un ideāli apstākļi alpīnismam.

[/c_6]

[c_6 last=”true”]

Kas notiek?

Par košāko galvaspilsētas pasākumu tiek uzskatīts “Summer City Programm” (norisinās no janvāra līdz februārim), programma iekļauj virkni festivālus pašā pilsētā un tās apkaimē. Tāpat interesants ir Starptautiskais Mākslu festivāls (norisinās februārī, pāra gados) un Jaunzēlandes festivāls (februāris – marts).

Oklendā norisinās atklātais “Heineken” tenisa čempionāts(12.-17. janvārī), regate “Pacific” (marts), uguņošanas festivāls “Fiesta Week” (marta vidus) un Trans – Tasmānijas spēles (20.-27. marts).

Kraistčērčā norisinās Vispasaules Ielu muzikantu festivāls (5.-25. janvāris), Kenterberijas šova nedēļa (novembris, gadatirgus un zirgu skriešanās sacensības), Pasaules čempionāts vīriešiem softbolā (februāra beigas), Ziedu festivāls (13.-17. februāris) un “Romanču festivāls”, Kraistčērčas Mākslas festivāls (jūlijs), kā arī pazīstamais Uigremas aviošovs (27.-28. marts).

Decembra vidū līdz februāra sākumam Nelsonā norisinās Vasaras festivāls, decembra pēdējā nedēļā notiek ikgadējais Džeza festivāls, kurā piedalās mūziķi no visas pasaules, pirmajā februāra svētdienā tiek rīkoti ražas svētki, bet septembrī – mākslas svētki un karnevāls Trafalgara centrā.

25. decembris – Ziemassvētki

Ceturtā oktobra pirmdiena – Darba diena

Pirmā jūnija pirmdiena – Karalienes dzimšanas diena

Marts/aprīlis – Lieldienas

6. februāris – Vaitangi diena

1. janvāris – Jaunais gads

25. aprīlis – Austrālijas un Jaunzēlandes kareivju slavas diena

26. decembris – Dāvanu diena

[frame u=”6″]http://airtour.lv/wp-content/images/jaunzelande-festivals.jpg[/frame]
[frame u=”6″]http://airtour.lv/wp-content/images/jaunzelande-pludmale.jpg[/frame]
[frame u=”6″]http://airtour.lv/wp-content/images/jaunzelande-kajaki.jpg[/frame]
[/c_6]
[divider]

Apskati arī ceļojumus, kurus rīkojam uz Jaunzēlandi. Ja ir jautājumi, droši dod ziņu!   [button link=”http://airtour.lv/kontakti” priority=”primary” size=”medium”]Sazināties ar mums[/button]

[divider]

Vispārējā informācija par Jaunzēlandi

Oficiālais nosaukums un dibināšanas datums
Jaunzēlande (angļu valodā New Zealand) — vietējo iedzīvotāju maoru valodā Jaunzēlandi dēvē par Aotearoa, ko tulko kā – Lielā baltā mākoņa zeme.

1901.gadā Jaunzēlande atteicās no pievienošanās Austrālijas Savienībai, bet 1997.gadā, tūlīt pēc Kanādas un Austrālijas tika pasludināta par domīniju. Neskatoties uz to, ka valstī ilgu laiku bija neatkarīga pārvalde, savu iekšējo un ārējo politiku, attīstītu ekonomiku, formāli tā par pilnīgi patstāvīgu valsti tikai 1947.gadā.

[frame u=”3″ align=”right”]http://airtour.lv/wp-content/images/jaunzelande-karogs.jpg[/frame]

Galvaspilsēta un lielākās pilsētas

Jaunzēlandes galvaspilsēta Velingtona (Wellington) un Jaunzēlandes lielākā pilsēta Oklenda (Auckland) atrodas Ziemeļu salā.

Kraistčērča (Christchurch)- Dienvidu salas galvaspilsēta un slavenā Kenterberijas līdzenuma vainags atrodas vienā no auglīgakajiem Zemes nostūriem.

[c_6 first=”true”][google_map width=”425″ height=”350″ src=”http://maps.google.com/maps?f=q&source=s_q&hl=lv&geocode=&q=Jaunz%C4%93lande&sll=-40.900557,174.885971&sspn=17.223199,39.506836&ie=UTF8&hq=&hnear=Jaunz%C4%93lande&t=h&z=5″]
[/c_6]
[c_6 last=”true”]

Ģeogrāfiskais novietojums
Jaunzēlande – valsts, kas atrodas Klusā okeāna dienvidrietumos, 1600 km attālumā no Austrālijas austrumu robežas.Jaunzēlandi veido divas salas – Dienvidu un Ziemeļu, kā arī tām pieguļošas mazas saliņas.

Valodas
Oficiālā valoda Jaunzēlandē: angļu, maoru/p>

Naudas vienība
Jaunzēlandes dolārs (starptautiskais apzīmējums – NZD, valsts iekšienē – NZ$), līdzinās 100 centiem. Apgrozībā banknotes ar 5, 10, 20, 50 un 100 dolāru nomināliem, kā arī monētas ar 5, 10, 20, 50 centu, 1 un 2 dolāru nomināliem.

[/c_6]

Sakari
Lai piezvanītu uz Jaunzēlandi nepieciešams izvēlēties sekojošus kodus :
8 – 10 – 64 – “pilsētas kods” – “abonenta numurs”
Dažos gadījumos pilsētu telefonu kodi tiek papildināti, tiem priekšā pievienojot skaitli “0”, piemēram: Oklenda – 09. Zvanot, pilsētu kodus lieto bez pirmā koda cipara “0”. Dažu pilsētu un proviņču kodi:
Velingtona – 04, Kraistčērča – 03, Oklenda – 09.

Laika josla
Apsteidz Latvijas laiku par 11 stundām

Ēdieni un dzērieni
Valsts tradicionālo virtuvi, kas salās eksistēja jau ilgi pirms eiropiešu ierašanās, tūristi praktiski nepazīst. Daudzskaitlīgie iebraucēji no visas pasaules malām atveduši sev līdzi kulinārijas tradīcijas no savām dzimtenēm, tāpēc šobrīd, Jūs šeit varēsiet nobaudīt praktiski
visas pasaules ēdienus. Bet pārsvars, protams, ir anglosakšu virtuvei.

Jaunzēlande – viens no pasaules vadošajiem gaļas un piena produkcijas ražotājiem, tāpēc praktiski visu vietējo ēdienu pamatā ir jēra, liellopu un cūkgaļa. Tradicionālais ēdiens – zivs vai gaļa ar ceptiem kartupeļiem, kā arī bifšteks un rostbifs. Kā piedevas parasti izmanto kartupeļus un tās vietējo saldo paveidu – “kumara”. Citus dārzeņus parasti pasniedz salātu veidā.

Tradicionālajā virtuvē jūras veltes sastopamas reti, bet jebkurā restorānā ēdienkartē atradīsiet austeres, langustus, visdažādākos vēžveidīgos un zivis. Jaunzēlandē ražo visdažādāko veidu pirmšķirīgus sierus franču stilā: bri, kamambērs, ble-de-bres un montan-blu.

Tradicionālais Jaunzēlandes deserts – putukrējuma torte ar augļiem, liels apaļš pīrāgs ar augļiem un saldo krējumu, dažādu veidu džemi un angļu stila sausie cepumi. No alkoholiskajiem dzērieniem priekšroka tiek dota alum, kas pēc kvalitātes tiek uzskatīts par vienu no labākajiem pasaulē. Populārākās šķirnes – “Lion Red”, “OB Natural”, “DB Draught”, “Speight”, “Canterbury Draught” u.c., pie tam dažas šķirnes tiek ražotas tieši pašā krogā, palīgtelpās, kur to arī pārdod.

Jaunzēlandē tiek ražoti daudz pirmšķirīgi vīni, bet vietējās markas praktiski ārzemju tūristiem neko neizsaka, tāpēc vīnu izvēlei jāpieiet ar īpašu rūpību. Liels daudzums alkoholisko dzērienu arī tiek eksportēti no citām valstīm, pirmkārt no DĀR un Čīles.

Veselības jautājumi
Lai apmeklētu Jaunzēlandi veikt potēšanos pirms tam nav nepieciešams.

Aptiekas Jaunzēlandē: Pharmacy vai Chemist. Tomēr, Jaunzēlandē aptiekās bez receptēm var nopirkt tikai ļoti nedaudz medikamentus. Parastos pretsāpju medikamentus, tādus kā paraceptamols, pretdrudža preparātus, pretsēnīšu preparātus kājām, nikotīna leikoplastus pret smēķēšanu – tas, diemžēl, arī ir gandrīz viss pieejamo preparātu klāsts. Pārējiem medikamentiem: antibiotikām, kuņģa zālēm, pretapaugļošanās zālēm u.c. nepieciešama ārsta recepte. Bez tam, aptieka ir vieta, kur var nopirkt prezervatīvus, grūtniecības testu, zilos graudiņus un marles saites.

Tai pašā laikā aptiekās var nopirkt produktus veselībai. Aptiekās tiek piedāvātas visdažādākās pārtikas piedevas veselīgam dzīvesveidam un veselības uzlabošanai. Lai izvēlētos sev nepieciešamo un piemērotāku, konsultējieties ar pārdevējiem.

Zvani ārkārtas situācijās
Policijas, ātrās medicīniskās palīdzības un ugunsdzēsēju palīdzības tālrunis – 111. Zvans ir bezmaksas no jebkura tālruņa.

Autovadītāja tiesības
Automašīnas bez šaubām var uzskatīt par visērtāko transporta veido ceļošanai pa Jaunzēlandi. Lai izīrētu automobili nepiecieciešama starptautiskā autovadītāja apliecība.

Nevajadzētu aizmirst, ka Jaunzēlandē ir kreisās puses kustība. Visām automašīnām stūre atrodas labajā pusē. Ceļiem ir dažāda kvalitāte. Lielās pilsētas savieno modernas, vairākjoslu šosejas. Tai pašā laikā, lielākā daļa ceļu, daudzos iekšējos rajonos ir sliktas kvalitātes, sastopami grunts seguma ceļi. Ātruma ierobežojums uz šosejām – 100 km/h un apdzīvotās vietās – 50 km/h. Attālumi uz ceļa zīmēm norādīti kilometros. Brauciena laikā gan auto vadītājam, gan pasažieriem jāpiesprādzējas ar drošības jostām.

Elektrība
Jaunzēlandē elektrība tīklos ir 230/240V ar strāvas stiprumu -50Hz. Rozetes un dakšiņas ir trīsdaļīgas, adapterus var iegādāties veikalos.

Daudzās viesnīcās Jūs atradīsiet tikai rozetes ar 110V spriegumu, rēķinoties ar to, ka tās tiks izmantotas tikai elektroskūšanās aparātu darbībai.

Banku un tirdzniecības iestāžu darbalaiks
Valsts iestāžu, pasta nodaļu, banku un to filiāļu darba laiks ir no 09:00 līdz 17:00, no pirmdienas līdz piektdienai. Brīvdienas – sestdiena un svētdiena, kā arī nacionālie svētki.

Tomēr, liela daļa veikalu un tirdzniecības centru sestdienās ir atvērti. Daži strādā arī svētdienās. Populāros tūristu kūrortos Jūs ar pārteigumu atklāsiet, ka daudzi veikali strādā arī vakaros.

Dzeramnauda
Jaunzēlandē nav pieņemts dot un saņemt dzeramnaudu. Dzeramnaudu var atstāt tikai lielajos tūristu centros. Dzeramnaudu 5-10% apmērā var atstāt tikai ļoti labā restorānā. Citās vietās oficianti to negaida.

Noderīga informācija
www.newzealandexpress.com

[divider]

Apskati arī ceļojumus, kurus rīkojam uz Jaunzēlandi. Ja ir jautājumi, droši dod ziņu!   [button link=”http://airtour.lv/kontakti” priority=”primary” size=”medium”]Sazināties ar mums[/button]

Go top